IDM: Rynki potrzebują nowych sygnałów

Internetowy Dom Maklerski SA
12-07-2006, 11:04

Dolar osłabił się w antycypacji słabszych danych na temat deficytu handlowego. Wysokie ceny ropy i negatywne saldo handlowe z Chinami mają być głównymi czynnikami wzrostu deficytu w okolice 64.5 mld USD.

Dolar osłabił się w antycypacji słabszych danych na temat deficytu handlowego. Wysokie ceny ropy i negatywne saldo handlowe z Chinami mają być głównymi czynnikami wzrostu deficytu w okolice 64.5 mld USD.

W naszej opinii rynek przyzwyczaił się zarówno do słabych danych z rynku pracy, jak i wysokich miesięcznych deficytów handlowych. Czynniki stojące za wysokim deficytem są dobrze znane i nawet słabe dane nie powinny trwale wpłynąć na zachowanie kursu EURUSD. Dolar reaguje teraz głównie na informacje i dane wpływające na oczekiwania odnośnie stóp procentowych. W ostatnim czasie konsoliduje się dlatego, że dane te dają ostatnio sprzeczne sygnały. Nie oczekujemy w najbliższym czasie wybicia z obecnego zakresu dopóki na rynek nie napłyną nowe informację mogące ocenić dalsze perspektywy dla wzrostu stóp procentowych.

USD/PLN

Słabe dane makro z USA o deficycie handlowym mogą dziś z braku innych czynników być głównym powodem umocnienia złotego. Jako, że EURPLN zbliża się do silnego wsparcia wzrost EURUSD po danych może przełożyć się głównie na spadek USDPLN, który powinien znaleźć słabe wsparcie przy 3.12. Kluza został dobrze przyjęty na stanowisku ministra finansów przez środowiska finansowe, w tym NBP, więc nie ma na razie powodów do obaw, że sytuacja polityczna zacznie dyktować zachowania rynku. Prawdopodobnie gdy za kilka tygodni zaczną się prace nad budżetem na 2007 roku sprawy te znajdą się w polu zainteresowania inwestorów. Na razie musimy poczekać na nowe sygnały mogące pomóc określić dalsze ruchy. Nie sądzimy, by expose premiera Kaczyńskiego dostarczyła rynkowi powodów do sprzedaży złotego. Będzie ono prawdopodobnie przygotowane specjalnie tak, by nie wywołać niepokoju na rynkach finansowych.

EUR/PLN

Rynek złotego powrócił do poziomów piątkowych. Wygląda na to, że tak naprawdę nic się nie wydarzyło i kurs EURPLN powyżej 4.05 uznawany jest za dobry do sprzedaży. Sentyment do naszej waluty jest całkiem dobry. Jako, że kurs 4.02 to poziom sprzed weekendowego politycznego zamieszania rynek nie ma na tym poziomie sygnałów do ruchu w żadnym kierunku. 4.00 jest silnym wsparciem, które zadecyduje o krótkoterminowym ruchu. Możliwe, że dziś nastąpi test tego poziomu, jednak nie powinien on być dziś pokonany, chyba że dane o deficycie handlowym bardzo osłabią dolara i przełoży się to na silniejsze umocnienie złotego.

EUR/USD

Notowania eurodolara wciąż nie mogą wybić się z konsolidacji w przedziale 1,2700 – 1,2800.  Mimo ponownego wzrostu notowań ropy naftowej i rosnącego ryzyka geopolitycznego, związanego z zamachami terrorystycznymi w Bombaju nie widać wzmożonego popytu na euro.  Według współpracownika Javiera Solana wczorajsze spotkanie z głównym negocjatorem Iranu Ali Larijani było rozczarowujące, co potwierdza tezę, że Teheran włącza się do gry dyplomatycznej tylko w celu zyskania czasu, gdyż swoje stanowisko wyraźnie sprecyzował wcześniej. Liczba ofiar wczorajszych wybuchów bombowych w Bombaju wciąż wzrasta (obecnie wynosi około 180), Izrael wznawia ataki w Strefie Gazy, a Japonia chce uchwalić rezolucję dotyczącą prób rakietowych j Korei Północnej. Nie należy się dziwić spadkowi rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich, gdyż dla wielu inwestorów to one są jedynym bezpiecznym aktywem w tak trudnych czasach. Dzisiejsze dane o deficycie handlowym w maju (prognoza 65 mld. dolarów; poprzednio 63,4 mld. dolarów) powinny spowodować wzrost zmienności i wybicie z konsolidacji 1,2720 – 1,2820. Dobrym poziomem na kupno euro może się okazać 1,2670 ze zlecenie stoploss na 1,2650.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / IDM: Rynki potrzebują nowych sygnałów