IDM SA: Na razie stabilizacja

Internetowy Dom Maklerski SA
opublikowano: 27-02-2006, 10:43

Umocnienie złotego późno po południu w piątek jest zastanawiające, gdyż następowało w trakcie spadku EUR/USD.

Umocnienie złotego późno po południu w piątek jest zastanawiające, gdyż następowało w trakcie spadku EUR/USD.

Można by przypuszczać, że umacnianie się dolara, związanego z oczekiwaniami na dalszy wzrost stóp procentowych powinno czynić naszą walutę (i inne o relatywnie wysokich stopach procentowych) mniej atrakcyjną. Sądzimy, że spadek EUR/PLN może być związany z oczekiwaniami na obniżkę stóp procentowych i wpływy związane z inwestycjami w nasz dług. Obniżka jest jednak całkiem niepewna. Brak obniżki teraz powinien lekko osłabić złotego, jednak zwiększy oczekiwania na obniżkę na następnym posiedzeniu. Uważamy, że obecny przedział 3,75-3,80 powinien być utrzymany przynajmniej do decyzji rady jak nie dłużej.

Sentyment do dolara jest ciągle bardzo dobry i jak wskazują dane na temat pozycji rynku z IMM polepsza się. W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny jest pełen ważnych danych z USA: sprzedaż domów, NAPM, PKB, wydatki konsumentów i wskaźniki sentymentu. Uważamy, że na obecnym poziomie kurs EUR/USD wycenia naprawdę dobre dane i jest spore ryzyko osłabienia dolara, jeśli dane te nie będą zgodne z oczekiwaniami. Z punktu widzenia analizy technicznej rejon 1.1830-1.1850 powinien stabilizować kurs EUR/USD. Dzisiejsze dane o sprzedaży nowych domów mogą spowodować zwiększoną zmienność, gdyż pogoda w styczniu mogła w znacznym zaburzyć oczekiwania. Przy tak dobrym sentymencie do dolara, jest ryzyko, że nawet słabe rynek potraktuje jako dobre ze względu na gorsze warunki pogodowe. Umocnienie dolara napotka zapewne opór w okolicy 1.1800 i 1.1750 lecz nie spodziewamy się ujrzenia tych poziomów w trakcie dzisiejszej sesji.

Wojciech Zdanowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Polecane