IFM zaoferuje fundusze detaliczne

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 12-04-2016, 22:00

Dom maklerski utworzył w Luksemburgu dwa fundusze detaliczne i w ten sposób ominął długą procedurę licencjonowania w Polsce.

IFM Global Asset Management, który dotychczas zarządzał inwestycjami zamożnych Polaków, postanowił sięgnąć również do kieszeni inwestorów detalicznych. Metodę spółka wybrała jednak niekonwencjonalną, bo w przeciwieństwie do innych podmiotów na rynku nie ubiegała się o licencję na zarządzanie funduszami u polskiego nadzorcy, lecz wyjechała do Luksemburga. Tam utworzyła dwa produkty, które właśnie trafiły do sprzedaży nad Wisłą.

— Czas ubiegania się o licencję w Luksemburgu jest zdecydowanie krótszy niż w Polsce. Nie to jednak było głównym powodem takiego rozwiązania. Chcieliśmy zaoferować Polakom dostęp do funduszy inwestycyjnych, które dotychczas były poza ich zasięgiem. Produkty w pierwszej kolejności będą dystrybuowane w Polsce, ale niedługo planujemy nasze fundusze notyfikować i sprzedawać również na innych rynkach, zwłaszcza tam, gdzie mieszka wielu Polaków — mówi Aleksander Jawień, prezes IFM Global AM.

Głównym dystrybutorem luksemburskich funduszy ma być spółka z grupy kapitałowej — Investment Fund Managers — notowana na New- Connect. Do końca roku fundusze pojawią się na półkach sprzedażowych w kilku bankach.

Globalnie i stabilnie

Obie strategie funduszy IFM mają charakter globalny, ale różnią się poziomem ryzyka i potencjałem zysku. IFM

Ostrożnego Oszczędzania poszuka zysków wyłącznie na rynku dłużnym. Celuje w 3-4 proc. rocznie, przy zachowaniu względnej stabilności notowań. Dużo wyżej poprzeczkę ustawił sobie IFM Aktywnego Inwestowania, który dzięki strategii multi asset, czyli inwestycji w różne klasy aktywów z całego świata, ma zyskiwać 7-8 proc. w skali roku. Zarządzający nie będą jednak dokonywać zakupów samodzielnie, lecz za pośrednictwem innych funduszy luksemburskich.

— Nie bylibyśmy w stanie zbudować solidnego portfela na podstawie np. aktywów chińskich, czy amerykańskich,inwestując z Warszawy. Posiadamy jednak umiejętności, aby spośród 14 tys. funduszy luksemburskich i ETF wyłuskać te najlepsze, które umożliwiają nam ekspozycję nawet na najbardziej egzotyczne rynki. Celujemy w produkty, które są poza zasięgiem polskich inwestorów — obecnie w naszych portfelach jest tylko jeden zagraniczny fundusz dostępny bezpośrednio w Polsce — wyjaśnia Aleksander Jawień.

Creme de la creme

Ekspert tłumaczy, że selekcja najlepszych funduszy luksemburskich opiera się na trzech podstawowych kryteriach: dobre stopy zwrotu, relacja zysku do ryzyka i — co najważniejsze — powtarzalność wyników.

— Chcemy zaoferować klientom creme de la creme tego, co jest dostępne w Luksemburgu. Nie zaufamy tzw. gwiazdom jednego sezonu. Do portfeli trafią wyłącznie takie fundusze, które mogą się pochwalić stabilnymi i powtarzalnymi stopami zwrotu. Wychodzimy też z założenia, że fundusze z gigantycznymi aktywami zachowują się jak słoń w składzie porcelany, dlatego będziemy inwestować w produkty relatywnie małe — mówi Aleksander Jawień.

Ryzyko walutowe ma być zabezpieczane, co w przypadku euro czy dolara ma przynieść od 0,5-1 pkt. proc. dodatkowego zysku. Minimalna wpłata do funduszy IFM to 20 tys. zł lub 5 tys. EUR. W przypadku rozwiązania multi asset opłata za zarządzanie wyniesie od 2-2,4 proc. rocznie (w zależności od rodzaju jednostki), a w strategii obligacyjnej sięgnie 0,8-1 proc. Do tego doliczyć należy koszty kierowania portfelami funduszy źródłowych, które wynoszą od 0,4-1,75 proc. Firma zapewnia jednak, że 80 proc. tej opłaty zostanie zwracane (tzw. kick back).

Selekcjonerów nie brakuje

Na tym tegoroczne plany IFM się nie kończą. Firma niebawem zaoferuje dywidendową jednostkę uczestnictwa funduszu Aktywnego Inwestowania, co oznacza, że ci, którzy je kupią, będą otrzymywać co kwartał quasi-dywidendę. W drugiej połowie roku w ofercie ma się natomiast pojawić fundusz akcji dywidendowych z USA, Europy i Japonii. W tym wypadku również inwestycje będą dokonywane poprzez inne fundusze luksemburskie. [JAG] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane