Igła do biopsji na celowniku inwestorów

opublikowano: 11-02-2018, 22:00

Fundusz Kvarko zainwestował 1 mln zł i wsparł rozwój DEBN, spółki technologicznej, która pracuje nad igłą do biopsji prostaty. Produkt ma znacząco zmniejszać problem powikłań infekcyjnych.

Spółka DEBN, założona przez polskich naukowców już rok temu zwróciła na siebie uwagę inwestorów. Wówczas otrzymała 0,5 mln zł na rozwój od gdańskiego akceleratora i funduszu technologicznego Alfabeat. Teraz otrzymała kolejną inwestycję - 1 mln zł od Kvarko, funduszu realizującego program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Zespół DEBN pracuje nad innowacyjnym urządzeniem medycznym do biopsji prostaty.
ARC

Firma pracuje nad igłą do biopcji prostaty, która ma zapobiegać infekcjom po wykonanym zabiegu. A z danych  przytaczanych przez pomysłodawców projektu  wynika, że problem ten dotyka rocznie 350 tys. pacjentów na całym świecie, w krajach rozwiniętych blisko 7 proc. Tego typu biopsji kończy się infekcjami bakteryjnymi. Obecnie pacjentów przed zakażeniami chronić ma np. antybiotyk podawany doustnie przed badaniem, ale nie zawsze jest to wystarczająco skuteczna metoda. Produkt polskich wynalazców pokryty jest powłoką polimerową zawierającą antybiotyki. 

Uzyskane właśnie pieniądze spółka przeznaczy na rozwój urządzenia medycznego i dalsze prace badawczo-rozwojowe.

DEBN jest piątą inwestycją funduszu Kvarko. W jego portfelu są już DSA (e-platforma wspomagająca sprzedaż bezpośrednią w tzw. nowych mediach), Biovetika, pracująca nad nowymi szczepionkami dla zwierząt, Farm Innovations z rozwiązaniem wspierającym pracę hodowców bydła oraz QNA Technology, rozwijająca półprzewodnikowe nanostruktury krystaliczne stosowane np. w ekranach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane