Czytasz dzięki

IHS Markit: gospodarka strefy euro kurczy się w tempie 10 proc. rocznie

opublikowano: 03-04-2020, 10:59

Ekonomiści IHS Markit wskazują na bezprecedensową zapaść gospodarki strefy euro. Ostrzegają, że może się ona pogłębić jeśli jej „zamknięcie” z powodu pandemii będzie przedłużone.

- Biorąc pod uwagę, że różne kraje zintensyfikowały działania w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, nic dziwnego, że ostateczny wskaźnik PMI za marzec wskazywał na jeszcze bardziej gwałtowne pogorszenie działalności gospodarczej niż poprzedni rekordowy spadek zasygnalizowany przez wstępne oszacowanie – napisał Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit. - Dane wskazują, że gospodarka strefy euro kurczy się już w zannualizowanym tempie zbliżającym się do 10 proc., a w najbliższej przyszłości sytuacja jeszcze się pogorszy – dodał.

Złożony PMI eurolandu spadł do 29,7 w marcu. W lutym sięgał 51,6. Odczyt powyżej 50 oznacza wzrost aktywności.

- Żaden kraj nie uniknął poważnego pogorszenia – podkreślił Williamson.

Wskazał na Włochy, gdzie PMI sektora usług spadł w marcu do zaledwie 17,4. Ekonomista IHS Markit uważa, że daje to przedsmak tego, co wydarzy się w innych krajach, gdzie zamknięcia staną się coraz powszechniejsze i bardziej ścisłe w nadchodzących miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane