IHS oczekuje spadku PKB Wielkiej Brytanii

opublikowano: 03-07-2019, 13:05

Gospodarka Wielkiej Brytanii prawdopodobnie odnotowała pierwszy od 2012 r. spadek PKB w drugim kwartale, ponieważ niepewność związana z brexitem i obawy o globalne prognozy odbiły się na produkcji w czerwcu, ostrzegła firma IHS Markit.

Raport IHS opublikowany został w dzień po tym, jak przewodniczący Banku Anglii Mark Carney ostrzegł przed zniszczeniem globalnej gospodarki spowodowanym rosnącym protekcjonizmem, dodając, że Wielka Brytania stoi w obliczu dodatkowego zagrożenia wynikającego z brexitu w zakresie inwestycji biznesowych.

Zaprezentowany w środę indeks PMI pokazał, że sektor usług dominujących w Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu tkwił w stagnacji.

Indeks spadł w czerwcu do 50,2 pkt.  w porównaniu z 51 pkt. miesiąc wcześniej. Mediana prognoz ekonomistów zakładała natomiast brak zmiany.

Z kolei odczyty z początku tygodnia wskazały na wyraźny spadek w przemyśle wytwórczym i budowlanym.

Główny wskaźnik obejmujący trzy sektory znalazł się poniżej progu  50 pkt. po raz pierwszy od czasu referendum ws. brexitu w 2016 r., przy czym dowody sugerują, że gospodarka skurczyła się o 0,1 proc w drugim kwartale – ocenia IHS Markit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane