IKEA: PLANY O WARTOŚCI 600 MLN ZŁ

Witold Choiński, Jarosław Sroka
opublikowano: 04-06-1999, 00:00

IKEA: PLANY O WARTOŚCI 600 MLN ZŁ

Szwedzki koncern meblowy planuje budowę kolejnych dwóch fabryk

Do końca 2001 roku IKEA, szwedzki producent i dystrybutor mebli, zainwestuje w Polsce prawie 600 mln zł. Około 100 mln pochłonie budowa nowych fabryk. Projekty zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Każde z planowanych przedsięwzięć zakłada budowę fabryki mebli oraz zaplecza magazynowo-dystrybucyjnego. Jan Musiolik, dyrektor generalny IKEA w Polsce, nie chce na razie ujawniać szczegółów tych projektów. Wiadomo tylko, że jedna z fabryk powstanie na zachodzie, druga na wschodzie kraju.

Centrum za 150 mln zł

Równolegle jednak ruszy budowa Centrum Dystrybucji Polska. Powstanie ono w Jarostach pod Piotrkowem Trybunalskim. Inwestycja pochłonie 150 mln zł. Obiekt będzie miał 200 tys. m sześc. powierzchni użytkowej. Pierwszy etap budowy zakończy się jesienią 2000 roku i wtedy centrum rozpocznie działalność. Znajdzie tam zatrudnienie prawie 200 osób. Centrum dystrybucji będzie szóstą tego typu placówką IKEA na świecie. Obsłuży sklepy w centralnej i wschodniej Europie: Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rosji. Takie dwa centra działają w Szwecji oraz po jednym w Niemczech, Włoszech i Francji.

Zdaniem Jana Musiolika, zlokalizowanie dystrybucji w Jarostach zapewni najtańsze dostawy towarów do domów meblowych w tej części Europy.

— Braliśmy pod uwagę także Słowację. Wybraliśmy Polskę, gdyż oprócz sklepów mamy tu również dużo dostawców — mówi Jan Musiolik.

Zbędne koszty

W latach 90., kiedy IKEA rozpoczynała dopiero działalność w Polsce — zdaniem dyrektora Musiolika — popełniono jeden zasadniczy błąd. Rozpoczęto inwestycje od budowy magazynu, a nie domów meblowych.

— Posiadanie dużego magazynu, a tylko jednego sklepu w tym regionie, powodowało, że towar był w nim długo przechowywany, co kosztowało olbrzymie pieniądze — twierdzi Jan Musiolik.

Z tego powodu IKEA zrezygnowała z magazynowania towarów w Polsce i przeniosła je do Szwecji. W efekcie uzupełnia się asortyment polskich sklepów sprowadzając towar ze Szwecji, co często trwa nawet kilka tygodni.

Zdaniem dyrektora, nowe centrum pozwoli rozwiązać ten problem. Skróci okres magazynowania z 12 do 3 tygodni oraz zapewni szybsze dostawy do sklepów.

Więcej placówek

Do 2001 roku powstaną w Polsce cztery nowe sklepy IKEA: w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. Budowa każdego z nich będzie kosztowała 50-60 mln zł. Największy punkt handlowy — o powierzchni 13 tys. mkw. — powstanie w Katowicach. Szwedzki inwestor zdecyduje się natomiast zamknąć jeden z mniejszych sklepów w centrum Warszawy. Zanim to jednak nastąpi, wybuduje nową placówkę w północnej części miasta, prawdopodobnie w Markach, niedaleko istniejącego już budynku Makro Cash and Carry.

Zdaniem dyrektora, dzięki planowanym iwestycjom IKEA nie musi obawiać się francuskiej Conforamy, która wchodzi na polski rynek.

Meble z Polski

Od 1990 roku wartość zakupów IKEA u polskich producentów wzrosła dziewięciokrotnie i w ubiegłym roku wyniosła 900 mln zł. W tym roku IKEA zamierza zakupić towary za 1,25 mld zł. Polska staje się więc największym dostawcą wyrobów do sieci sklepów IKEA. Produkuje dla niej już 130-150 zakładów, co daje nam 13-14 proc. dostaw dla międzynarodowej sieci zbytu.

Zdaniem Jana Musiolika, Polska jest bardzo dobrym i rzetelnym producentem mebli. Ich produkcja będzie więc tutaj rozwijana. Do 2002 roku IKEA zainwestuje we współpracę z krajowymi dostawcami około 60 mln zł. Zdecydowały o tym niższe koszty pracy w Polsce i kwalifikacje pracowników.

CENY W DÓŁ: Zdaniem Jana Musiolika, dyrektora IKEA w Polsce, oszczędności, jakie przyniesie uruchomienie centrum dystrybucji, pozwolą utrzymać, a być może nawet obniżyć ceny oferowanych w sklepach towarów. fot. GK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Choiński, Jarosław Sroka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IKEA: PLANY O WARTOŚCI 600 MLN ZŁ