IKEA pożyczy biurko Kowalskiemu

opublikowano: 07-02-2019, 22:00

Na razie leasing mebli będzie testowany w Szwajcarii, ale za jakiś czas oferta ma być dostępna także w Polsce.

Szwedzki koncern IKEA, największy na świecie sprzedawca mebli, zaczyna myśleć o zmianie modelu biznesowego. Torbjörn Lööf, prezes Inter IKEA, mówi na łamach „Financial Times”, że handel może być zastąpiony przez wynajem sprzętów. Z kolei „The Guardian” informuje, że pilotażowy projekt, polegający na wypożyczaniu klientom biznesowym mebli biurowych — na początek krzeseł i biurek — ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu w Szwajcarii. Koncern nie wyklucza, że oferta zostanie rozszerzona także na meble kuchenne.

Przychody
firmy IKEA Retail w Polsce w roku obrachunkowym 2017/18 sięgnęły 4,03 mld zł.
Oznacza to wzrost o 11 proc. Wynik byłby pewnie lepszy, gdyby nie ograniczenia handlu
w niedziele.
Zobacz więcej

Niedzielne porachunki

Przychody firmy IKEA Retail w Polsce w roku obrachunkowym 2017/18 sięgnęły 4,03 mld zł. Oznacza to wzrost o 11 proc. Wynik byłby pewnie lepszy, gdyby nie ograniczenia handlu w niedziele. Fot. Marek Wiśniewski

Zobacz także

— Zamiast wyrzucać meble będziemy mogli je odnowić i ponownie sprzedać, przedłużająctym samym cykl życia produktów — wyjaśnia pomysł Torbjörn Lööf.

Jak dokładnie wyglądać ma nowa usługa szwedzkiego koncernu, na razie nie wiadomo. Takie decyzje będą podjęte po zakończeniu i podsumowaniu testów. Wiadomo natomiast, że IKEA wypożyczy meble nie tylko mieszkańcom Europy Zachodniej.

— Planujemy wprowadzić tego typu usługi, z tym, że projekt jest na bardzo wstępnym etapie. Sprawdzamy, co w naszych warunkach, także prawnych, jest możliwe — deklaruje Katarzyna Broniarek, dyrektor komunikacji korporacyjnej w polskiej IKEA Retail.

Dodaje, że gospodarka obiegu zamkniętego to kierunek, w którym firma będzie się rozwijać także w Polsce. IKEA już w zeszłym roku rozpoczęła konsultacje z polskimi klientami.

— Okazało się, że jest popyt na usługi opierające się o koncepcjęekonomii współpracy czy współdzielenia i część konsumentów jest gotowa z takich rozwiązań korzystać już dziś — mówi Katarzyna Broniarek.

Ponieważ jednak analizy są na wstępnym etapie, na razie trudno powiedzieć, kiedy nowe rozwiązania mogłyby być wprowadzone w Polsce. W niektórych rozwiniętych krajach IKEA oferuje też innego rodzaju usługi. Australijczycy czy Brytyjczycy już od zeszłego roku mogą zwracać firmie — odpłatnie lub nieodpłatnie — używane meble, które kiedyś kupili w jej sklepach. Część z tych sprzętów po ewentualnych naprawach przekazywana jest na cele charytatywne. Być może taka usługa z czasem będzie dostępna także nad Wisłą. Produkty firmy IKEA są obecne w Polsce od prawie 60 lat. Pierwszy sklep sieci uruchomiono w 1990 r. Obecnie IKEA ma w Polsce 11 sklepów, 15 fabryk. Grupa Ingka (dawniej Grupa IKEA) zatrudnia w Polsce 4,5 tys. pracowników, a spółki Grupy Inter IKEA kolejne blisko 11 tys.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy