Iluzoryczne korzyści ze zmian w VAT

Andrzej Malinowski
opublikowano: 09-08-2006, 00:00

Z projektu ustawy o zmianie przepisów o podatku od towarów i usług, który minister finansów przekazał ostatnio do Sejmu, wynika, że praktycznie każdy, kto wykonuje kilka zleceń na rzecz jednego pracodawcy, będzie musiał ten podatek płacić. Będzie to dotyczyć m.in. naukowców, artystów, dziennikarzy, ale także osób pracujących na tzw. kontraktach menedżerskich — chodzi więc o kilkaset tysięcy osób w skali kraju.

Ministerstwo Finansów chce, żeby osoby te były traktowane na równi z przedsiębiorcami. Zapomina przy tym, że przedsiębiorca — poza wykonywaniem działalności gospodarczej — ma administrację, prowadzi ewidencję przychodów i często zatrudnia do tego celu wykwalifikowane osoby. Osoba wykonująca zlecenia będzie, zatem musiała korzystać z usług biur rachunkowych, które w jej imieniu dokonają rozliczeń. A to oznacza koszty i zmniejszenie jej dochodów.

Zdaniem ministerstwa, opodatkowanie zleceń VAT-em nie spowoduje znaczącego wzrostu wydatków, gdyż będzie można VAT odliczać od niektórych zakupów dokonywanych na potrzeby wykonywanego zlecenia. Wątpliwości jednak budzą co najmniej dwie kwestie: po pierwsze — poziom takich zakupów u zleceniobiorców jest najczęściej zbyt niski, aby mógł mocno wpływać na obniżenie podatku, po drugie — dokonywanie odliczeń jeszcze bardziej skomplikuje proces administrowania podatkami.

Nie powiodła się, oprotestowana także przez KPP, próba zlikwidowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu, więc resort ma inny pomysł na zasilenie państwowej kasy. Tym razem kosztem osób wykonujących prace na zlecenie i umowy o dzieło. Obawiamy się, że skutki okażą się bolesne, a korzyści finansowe — iluzoryczne.

Andrzej Malinowski, prezydent KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu