Im dłuższa lokata, tym niższe odsetki

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 07-10-2014, 00:00

Banki coraz bardziej serio traktują przewidywania dotyczące obniżki stóp procentowych. Atrakcyjność długoterminowego oszczędzania maleje.

Ekonomiści obstawiają, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe już w tym miesiącu — banki postanowiły być szybsze. Wprawdzie promocji na krótkie depozyty nie brakuje, ale dłuższe: roczne i dwuletnie, zaczynają tracić na atrakcyjności.

Jeszcze dwa miesiące temu Santander Consumer Bank na dwuletniej lokacie Direct+ Internet oferował 4 proc., dzisiaj jest to o 0,6 pkt. proc. mniej. Na lokacie BIZ PRO z oferty BIZ Banku można było liczyć na 4,05 proc. — teraz trzeba zadowolić się 2,6 proc. — obniżka jest więc dotkliwa.

Nie ma też szans na to, żeby w przyszłości oprocentowanie wzrosło, ponieważ jest stałe. Są też instytucje, takie jak SK Bank, który do sześciu miesięcy oferuje lepsze warunki przy oprocentowaniu zmiennym (na wzrost w tym czasie nie ma szans), a dla lokat powyżej dziewięciu miesięcy w ogóle rezygnuje z oprocentowania stałego, które w obecnej sytuacji rynkowej byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem — zwłaszcza przy wysokich odsetkach, jakie oferuje SK bank.

Jesienne atrakcje

Bitwa o klientów zachęcanych do zakładania krótkoterminowych lokat, a przy okazji rachunków osobistych, trwa jednak nadal. Na rynku jawią się też nowi gracze, którzy dotychczas zajmowali odległe miejsca w rankingach. Miesięczną EKOlokatą bez Kantów i 4 proc. w skali roku BOŚ zachęca do zakładania Konta bez Kantów.

Na depozyt można wpłacać od 1 tys. do 15 tys. zł, a po terminie zapadalności odnowić, ale już na nowych warunkach. Są również nowe promocje. W Bossabanku hitem tygodnia jest miesięczna Lokata Powitalna dająca 4 proc. w skali roku. Lokatę będzie można odnowić na kolejny miesiąc, ale już tylko na 2,1 proc. Z oferty można skorzystaćdo 12 października.

Do 13 października natomiast można zakładać energoLOKATĘ Jesienna Atrakcja w neoBanku, z której odsetki wynoszą 4,2 proc. Oferta jest atrakcyjna ze względu na wysokość wpłat. Na depozycie można ulokować od 1 tys. do 1 mln zł, można też założyć dowolną liczbę lokat, co rzadko się zdarza. Oferta jest także skierowana do nowych klientów.

Niższe odsetki, 3,8 proc. dla wpłat od 1 tys. do w 1 mln zł, oferuje na Lokacie Power Idea Bank, ale bez konieczności zakładania konta. Oferta dotyczy tylko nowych oszczędności. Można z niej skorzystać do 5 listopada. Do końca przyszłego miesiąca nowych i obecnych klientów, którzy zdecydują się wpłacić na Lokatę Promocyjną nowe oszczędności, będzie premiował Credit Agricole. Oprocentowanie depozytu jest stałe i wynosi 4,1 proc., a wpłacać można od 1 tys. do 200 tys. zł.

Punkty za warunki

Z nową promocją ruszył również Getin Bank. Na półrocznej Twojej Lokacie II pieniądze mogą wypracować 4 proc. w skali roku (o pół pkt. proc. więcej niż przy oprocentowaniu standardowym), ale pod pewnymi warunkami. W dniu otwarcia lokaty trzeba założyć ROR lub rachunek oszczędnościowy (nie można go zamknąć przed wygaśnięciem lokaty), co miesiąc zasilać go wynagrodzeniem i opłacać kartą debetową lub przez aplikację iKasa transakcje o wartości minimum 300 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane