Impexmetal: 160 mln zł za Hutę Zawiercie

Maria Trepińska
13-06-2003, 00:00

Impexmetal jest coraz bliżej sprzedaży Huty Zawiercie. Do 10 lipca wyłączność na negocjacje ma należąca do Amerykanów Commercial Metals International.

W decydującą fazę weszła sprzedaż przez giełdowy Impexmetal 71,1 proc. akcji Huty Zawiercie (HZ), producenta walcówki i prętów. Do 10 lipca wyłączność na negocjacje uzyskała spółka Commercial Metals International z siedzibą w Szwajcarii, należąca do amerykańskiego koncernu Commercial Metals Company Dallas.

Zarząd Impexmetalu liczy, że za sprzedaż akcji huty uzyska 150-200 mln zł, które przeznaczy na spłatę zadłużenia. Według naszych informacji, spółka może otrzymać z tej transakcji około 160 mln zł.

Przejęciem pakietu kontrolnego HZ było zainteresowanych sześć firm. Ofertę złożyli m.in. hinduski LNM oraz paneuropejski Arcelor.

— Oferta Arceloru była interesująca, ale nie spełniała oczekiwań finansowych Impexmetalu — ujawnia nasz informator.

Amerykański koncern działa na rynku metalurgicznym od 80 lat. Ma filie na całym świecie, produkuje 2,5 mln stali rocznie. W 2000 r. nabył 11 proc. kombinatu hutniczego Trzinecke Żelezary w Trzyńcu na Zaolziu. Przymierzali się także do uruchomienia Centrum Obróbki Stali w Szczecinie. Teraz mają szansę przejąć Hutę Zawiercie.

Zakład jest atrakcyjnym kąskiem. Nie będą go obowiązywały restrykcje UE dotyczące ograniczenia mocy itd. Poza tym jest to zakład zrestrukturyzowany i chyba jedyny w branży notujący zyski. Według Marka Rózgi, prezesa Huty Zawiercie, zysk po półroczu może sięgać 11 mln zł. HZ zatrudnia 1,3 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Impexmetal: 160 mln zł za Hutę Zawiercie