Impexmetal: Ważą się losy elektrolizy w Koninie

GRA
29-10-2008, 08:49

To może być pierwsza ofiara drogiej energii. Impexmetal rozważa zamknięcie najbardziej energochłonnej części produkcji w Hucie Aluminium Konin.

W pierwszych dniach listopada rada nadzorcza Impexmetalu zajmie się przyszłością wydziału elektrolizy, funkcjonującego w Hucie Aluminium Konin (HAK).

- Rysuje się kilka scenariuszy. Rozważamy m.in. całkowite zamknięcie wydziału elektrolizy, analizujemy także zamknięcie tylko jednej nitki, czyli połowy wydziału. Druga nitka mogłaby wówczas jeszcze przez jakiś czas funkcjonować w oparciu o materiały eksploatacyjne z wyłączonej części – mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Skąd takie plany? Winna kombinacja niekorzystnych czynników makroekonomicznych. Po pierwsze, droga energia. Po drugie, spadające ceny aluminium. Wreszcie po trzecie, mocny złoty.

- W oparciu o prognozy dotyczące cen aluminium oraz oferty na dostawę energii, które obecnie otrzymujemy od zakładów energetycznych, szacujemy, że od przyszłego roku wydział elektrolizy będzie przynosić straty – wyjaśnia Piotr Szeliga.

Dodaje jednak, że sytuacja jest dynamiczna i podjęte decyzje nie muszą być nieodwracalne w krótkim terminie.

- Do końca grudnia elektroliza najprawdopodobniej będzie jeszcze rentowna, ponieważ wykorzystuje energię kupioną po cenach sprzed roku. Dlatego jeśli w najbliższych tygodniach okaże się, że sytuacja makroekonomiczna zmieniła się in plus, to nie zamkniemy tego wydziału – zapowiada Piotr Szeliga.

[GRA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impexmetal: Ważą się losy elektrolizy w Koninie