Impexmetal zwiększa zaangażowanie

Marcin Goralewski
opublikowano: 14-01-2004, 00:00

Hutmen narzeka na wysokie ceny miedzi i wzrost podatku VAT. Nie zniechęca to jednak Impexmetalu do przejęcia kontroli nad spółką.

W ciągu najbliższych miesięcy Impexmetal może zdecydowanie zwiększyć pakiet akcji w Hutmenie, producencie rur miedzianych.

— Zrobimy wszystko, aby jeszcze w pierwszym półroczu zamienić pożyczkę otrzymaną od Impexmetalu na akcje — mówi Kazimierz Śmigielski, prezes Hutmenu.

Kontrola z efektami

Według naszych szacunków, udział Impexmetalu w Hutmenie może wzrosnąć z 51 do 77 proc. (przy założeniu konwersji pożyczki po ostatniej cenie rynkowej akcji — 14,50 zł). Pieniądze otrzymane od Impexmetalu — 44,1 mln zł — Hutmen wykorzystał na bieżącą działalność i zakup aktywów od swojego największego udziałowca.

— Przejęliśmy udziały w HMN Szopienice i Norblinie. Mamy jedną spółkę handlową i razem kupujemy złom do przerobu — zapewnia prezes Hutmenu.

Grupę tworzy jeszcze Walcownia Dziedzice.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku Hutmen zarobił 3,2 mln zł przy 224 mln zł przychodów.

— To był dobry rok. Zdecydowanie wzrosły nasze przychody — mówi Kazimierz Śmigielski.

Trudny rynek

Spółka ma jednak problemy.

— Cena miedzi wzrosła w ubiegłym roku o 40 proc. i nadal drożeje. To nie jest dla nas dobra sytuacja, bo nasze produkty są coraz droższe. Koszt materiałów w cenie naszych produktów to aż 70 proc. Zauważamy, że firmy budowlane zastępują rury miedziane tańszymi substytutami — dodaje prezes Hutmenu.

Spółka z niepokojem oczekuje także na wejście Polski do Unii Europejskiej.

— W tej chwili rury obłożone są 7-proc. podatkiem VAT. W maju podatek ten wzrośnie do 22 proc. Trudno prognozować, jak zachowa się rynek — dodaje Kaziemierz Śmigielski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane