Importer gazu startuje

Bogdan Tychowski
opublikowano: 29-03-2007, 00:00

Dziś walne zgromadzenie PGNiG ma podjąć uchwałę o powołaniu spółki Polskie LNG z siedzibą w Świnoujściu.

Powstaje spółka, która zbuduje gazoport

Dziś walne zgromadzenie PGNiG ma podjąć uchwałę o powołaniu spółki Polskie LNG z siedzibą w Świnoujściu.

Na razie projekt budowy terminalu gazowego LNG w Świnoujściu realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obecnie trwają prace projektowo-wdrożeniowe. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przygotowuje się do wykonania projektu inżynierskiego i wyboru wykonawców. Terminal ma zostać zbudowany w latach 2008-10. Pierwsze dostawy LNG rozpoczną się w 2011 r.

Miasto ożywione

— Zlokalizowanie w Świnoujściu terminalu LNG powinno przyczynić się do wzrostu znaczenia Świnoujścia jako miasta portowego na arenie międzynarodowej. Będzie też impulsem do dalszych inwestycji w regionie — twierdzi Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PGNiG.

— Zainteresowanie naszym miastem wzrosło w ekspresowym tempie. Niemal codziennie goszczę w swoim gabinecie nowych kontrahentów z kraju i zagranicy. Przy budowie terminalu znajdzie zatrudnienie kilkaset osób, a kolejne grupy będą pracowały przy realizacji inwestycji w samym mieście i wokół — dodaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Początkowa zdolność przeładunkowa świnoujskiego terminalu wyniesie 2,5 mld m sześc. rocznie. Z czasem możliwe będzie zwiększenie przepustowości, bez zwiększania terenu inwestycji. Inwestor planuje budowę zbiorników standardowej wielkości, stosowanych w innych terminalach LNG w Europie.

— Na dzisiejsze walne zgromadzenie PGNiG zaplanowano punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zawiązania spółki pod nazwą Polskie LNG Sp. z o.o. z siedzibą w Świnoujściu, która będzie realizowała projekt budowy terminalu — mówi Małgorzata Polkowska z departamentu komunikacji i relacji inwestorskich PGNiG.

Import w planach

Projekt budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego LNG na polskim wybrzeżu jest jedną z możliwości dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Równolegle PGNiG prowadzi prace zmierzające do realizacji projektu budowy bezpośredniego gazociągu, umożliwiającego połączenie ze złożami w Norwegii.

Z ostatnich informacji napływających z Ministerstwa Gospodarki i PGNiG wynika, że połączenie złóż skandynawskich z polską siecią przesyłową możliwe będzie w 2010 r., na rok przed oficjalnym uruchomieniem terminalu w Świnoujściu. PGNiG przygotowuje się zatem do działań dwukierunkowych.

Dopóki konkretne inwestycje nie zostaną podjęte, lepiej nie mówić o sukcesie. Warto pamiętać, że już za rządów Jerzego Buzka w 2001 r. PGNiG podpisało umowę na dostawę 74 mld m sześc. gazu ziemnego z Norwegii w latach 2008-2024. Z jej realizacji zrezygnował niestety rząd SLD...

Definicja

LNG (ang. Liquefied Natura Gas) to skroplony gaz ziemny. Jest paliwem najwyższej jakości — czystym, bezbarwnym i bezwonnym, bez właściwości toksycznych i korozyjnych. W skład LNG wchodzi głównie metan oraz niewielkie ilości innych węglowodorów.

Kalendarium budowy terminalu

2007

– projektowanie i wybór wykonawców

– uzyskanie niezbędnych koncesji i zezwoleń

– uzyskanie finansowania inwestycji

– negocjacje z producentami i podpisanie kontraktów na dostawy LNG

2008-10

– budowa terminalu

– przyłączenie terminalu do krajowej sieci gazociągów

2011

dostawy LNG do terminalu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu