Indeks złotego ciągle w bocznym trendzie

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 07-04-2014, 12:28

Kwiecień na indeksie złotego rozpoczęliśmy od wąskiej konsolidacji.

Rodzima waluta umacniała się w zeszłym tygodniu względem franka szwajcarskiego, ale traciła do dolara amerykańskiego. Średnioterminowe sygnały zmiany trendu na wzrostowy na rodzimej walucie nie zostały jeszcze wygenerowane, indeks syntetyczny złotego cały czas znajduje się w trendzie bocznym.

INDEKS PLN

Obraz techniczny indeksu syntetycznego złotego pozostał niezmieniony. Po dynamicznej aprecjacji złotówki do głównych walut w końcówce marca, w ostatnim tygodniu indeks konsolidował się na poziomie linii trendu spadkowego z genezą 27 grudnia ubiegłego roku. Opór ten został lekko naruszony, ale brak aktywności ze strony kupujących złotego nie pozwolił na jego zdecydowane pokonanie. Jednocześnie nie zostały wygenerowane sygnały zakończenia ruchu w górę, które sugerowałyby, że jest on jedynie korektą. Patrząc w szerszym horyzoncie cały czas znajdujemy się powyżej średnioterminowej linii trendu wzrostowego z genezą w czerwcu 2012 r. Zejście kursu poniżej tej linii (obecnie poziom 73,50 pkt.) byłoby sygnałem zmiany trendu na spadkowy i pozwoliłoby na dalsze spadki indeksu przynajmniej do okolic 72,90 pkt. Z kolei pokonanie strefy istotnych oporów (74,00 – 74,15 pkt.) będzie sygnałem dalszego umocnienia naszej waluty w perspektywie tygodni, a nawet miesięcy. Dopóki któraś z tych sytuacji nie nastąpi cały czas obowiązywał będzie trend boczny.

EURPLN

Notowania pary EUR/PLN nie kontynuowały w zeszłym tygodniu fali spadkowej z genezą 14 marca, która ukształtowała się po obronie średnioterminowej linii trendu spadkowego z czerwca ubiegłego roku. Kurs tej pary budował w ostatnich dniach wąską konsolidację, nieco powyżej linii trendu wzrostowego poprowadzonej po minimach z grudnia ubiegłego roku i lutego tego roku (patrz wykres). Konsolidacja ta jest moim zdaniem jedynie lokalną korektą i ruch w dół będzie jeszcze na tej parze kontynuowany w najbliższych dniach. Zejście kursu poniżej strefy 4,1250 – 4,1360 będzie potwierdzeniem realizacji wariantu spadkowego w średnim terminie. Otworzyłoby to drogę do poziomów 4,0250 – 4,05.

USDPLN

Niestety sytuacja techniczna pary USD/PLN cały czas nie uległa zmianie. Para ta od kilku tygodni buduje wąską konsolidację powyżej kluczowej strefy wsparć, wyznaczanej przez minima z końcówki roku, 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej z genezą w maju 2011, a także psychologiczną granicę 3,00 (2,99 - 3,02). W tym momencie konsolidacja ta przyjmuje kształt trójkąta, co sugeruje że jest ona korektą fali spadkowej z pierwszej połowy lutego. W związku z tym w dalszym ciągu w średnim terminie preferowany jest scenariusz spadkowy. Zejście poniżej poziomu 2,99 otworzyłoby na omawianej parze drogę do znacznie niższych poziomów cenowych w perspektywie miesięcy (w wariancie skrajnym nawet do okolic 2,63).

CHFPLN

Notowania CHF/PLN wróciły 18 marca do wnętrza długoterminowego kanału spadkowego. Po pokonaniu średnioterminowej linii trendu wzrostowego poprowadzonej po minimach z tego roku w końcówce marca, kurs tej pary kontynuował spadki w zeszłym tygodniu. Z technicznego punktu widzenia jest to sygnałem do dalszego umacniania złotego względem franka szwajcarskiego do poziomu tegorocznych minimów (3,3476). Sygnał ten został potwierdzony także przez pozytywny test od dołu wspomnianej linii w ostatnich dniach.

GBPPLN

Notowania GBP/PLN wróciły na początku lutego do wnętrza średnioterminowej konsolidacji, z której wybiły się górą w styczniu tego roku. Od tamtej pory kurs tej pary porusza się w trendzie bocznym, powyżej linii trendu wzrostowego. W minionym tygodniu sytuacja ta nie uległa zmianie. Sygnałem zakończenia obecnej konsolidacji i zmiany w średnim terminie trendu na spadkowy będzie dopiero pokonanie linii trendu wzrostowego poprowadzonej po minimach z zeszłego roku (obecnie poziom 4,97).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Indeks złotego ciągle w bocznym trendzie