Indeksy GPW mocno tracą po decyzji RPP

25-08-2004, 13:45

Po zaskakującej decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych o 50 pkt bazowych giełdowe indeksy natychmiast zareagowały szybkimi spadkami, czemu towarzyszy wyraźny wzrost obrotów.

Stało się. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy aż o 50 pkt bazowych, przy czym rynek spodziewał się podwyżki o 25 pkt lub wręcz pozostawinia stóp na dotychczasowym poziomie. Zaskoczenie giełdowych inwestorów przejawia się w gwałtownym spadku indeksów - akcje szybko tanieją, a po wzroście obrotów widać, że ochota pozbycia się papierów narasta.

We wcześniejszej fazie notowań potwierdziła się teoria, że bez pomocy kapitału zagranicznego wzrostu w Warszawie nie da się utrzymać na dłuższą metę. Po początkowym wzroście WIG20 bowiem osłabł grzebiąc tym samym nadzieję na przebicie szczytu z końca czerwca.

W oczekiwaniu na decyzję RPP kiepsko sprawowały się największe spółki, które wczoraj cieszyły się największym wzięciem. Później sytuacja gigantów pogorszyła się jeszcze bardziej. Mocno spada kurs PKN Orlen, KGHM, spółek IT i Telekomunikacji Polskiej. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy GPW mocno tracą po decyzji RPP