Indeksy GPW nieśmiało w górę

KZ
30-05-2011, 10:03

WIG20 godzinę po otwarciu sesji zyskiwał 0,3 proc. Posiadaczom akcji pomagają spekulacje o bezprecedensowej interwencji w  grecką gospodarkę.

Pisze o tym dzisiejszy „Financial Times”. Interwencja ma polegać m.in. na zmianach w podatkach, masowej prywatyzacji i udzieleniu kolejnej pożyczki w wysokości 30 mld EUR.

Kupujący mają więc argumenty, dzięki czemu zielenią się indeksy większości europejskich giełd. WIG20 też zyskuje, ale skromnie. Wśród największych spółek najmocniej – po 1-1,5 proc. - rosną notowania Pekao i GTC. Praktycznie nie zmienia się kurs PGNiG. „PB” pisze, że konserwatywna strategia PR gazowego potentata zaniża wycenę jego upstreamowych projektów. Tymczasem spółka ma się czym pochwalić. Szczegóły w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.

O 1 proc. rosną notowania tarnowskich Azotów. Spółka planuje emisję do 29,3 mln akcji serii C, które zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom. Dzień prawa poboru to 8 lipca.

Zelmer poinformował tymczasem o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży działki w Rzeszowie, na której zlokalizowany jest stary zakład produkcyjny spółki. Cena sprzedaży to 34,5 mln zł netto i ta suma chyba nie satysfakcjonuje graczy (wartość księgowa to ok. 40 mln zł), dlatego kurs spada o 2 proc. (ale przy niewielkich obrotach). Zelmer będzie otrzymywał płatności w kilku etapach aż do 2014 r.

W „Parkiecie” tematem dnia są deklaracje Tomasza Tuory, prezesa PZ Cormay. Powtarza on to, co dwa tygodnie temu mówił na łamach „PB”: spółka pracuje nad analizatorem krwi, który ma zrewolucjonizować rynek diagnostyki laboratoryjnej. Tomasz Tuora ostrożniej wypowiada się już natomiast na temat spodziewanych przychodów. W „PB” mówił o „grubych miliardach”, teraz jest już bardziej powściągliwy. A kurs? Po godzinie sesji rósł o 4 proc.

Dziś ze względu na święta nie ma sesji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Indeksy GPW nieśmiało w górę