Indeksy GPW poprawiły tegoroczne szczyty

opublikowano: 16-12-2004, 16:44

1922,19 pkt to nowy tegoroczny szczyt WIG20. Indeks szerokiego rynku WIG poprawił historyczny rekord, który od czwartku wynosi 26152,39 pkt. Wszystko wskazuje, że to jeszcze nie koniec zwyżki. Rajd św. Mikołaja dopiero wystartował, a na horyzoncie już widać pierwszą lotną premię 1950 pkt.

Przypływ kolejnej fali hossy wywołały czynniki techniczne. Zgodnie z oczekiwaniami, środowe zakrycie luki bessy w połączeniu z ukształtowaną w poniedziałek formacją młota, dały technikom impuls do zwiększenia zakupów akcji. Potwierdziły się przypuszczenia, że po rynku węgierskim także i warszawski parkiet z pewnym opóźnieniem poprawi tegoroczne szczyty.

Początek czwartkowych notowań miał jednak bardzo spokojny przebieg, indeks bujał się wokół poziomu zamknięcia poprzedniej sesji. Jak się jednak wkrótce okazało była to tylko cisza przed burzą. Po półtorej godziny kupujący nagle ruszyli na zakupy, które wyniosły WIG20 o 30 pkt w górę.

Dwie godziny przed końcem sesji wzrost wyhamował a inwestorzy zaczęli stonowaną realizację zysków. Jednak na fixingu znów zanotowano jednorazowy skok o 10 pkt, dzięki któremu na wykresie ukształtował się duży biały korpus bez górnego cienia. Kupujący nie chcieli pozostawić cienia wątpliwości kto w czwartek miał pełną inicjatywę.

Dzięki zamknięciu na sesyjnym maksimum wygenerowany sygnał kupna ma silną wymowę, dodatkowo potwierdzoną wysokimi obrotami. Wydaje się, że czwartkowe poprawienie szczytu nie od razu zadowoli inwestorów, ale będą parli dalej w okolice 1950 pkt. Dopiero tu powinna pojawić się podaż.

Stawce spółek z WIG20 przewodziły BPH z Agorą, ale daleko w tyle nie pozostały największe spółki: PKN Orlen i KGHM. W końcówce śmielej w górę ruszyła Telekomunikacja Polska, która dodatkowo zapewniła największą wartość obrotów – ponad 160 mln zł.

Ósmy dzień obecności TVN na giełdzie to zarazem ósmy dzień wzrostu kursu telewizji. Agencja ratingowa Moody’s Investors Service podwyższyła wszystkie catingi dla spółki. Zdaniem analityków BDM PKO BP, wpłynie to korzystnie na koszt obsługi długu, co w przyszłości powinno przełożyć się na wyniki TVN-u.

Wśród mniejszych spółek zwracają uwagę duże obroty na Emaksie, lecz jest to zasługą umówionej transakcji między dużymi inwestorami. Właściciela zmienił pakiet około 60 tys. papierów, co zapewniło ponad 11 mln zł obrotu.

Duża aktywność graczy towarzyszyła też notowaniom Millennium (kurs wrósł) oraz Ivaxu, który znów nieco stracił w wyniku realizacji zysków przez akcjonariuszy, którzy otrzymali akcje amerykańskiego koncernu w zamian za papiery Polfy Kutno. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy GPW poprawiły tegoroczne szczyty