Czytasz dzięki

Indeksy GPW utknęły w kompletnym marazmie

(Artur Szymański)
opublikowano: 22-08-2005, 17:12

Nigdy nie jest tak nudno żeby nie mogło być bardziej. Poniedziałkowa sesja była jeszcze bardziej nużąca niż poprzednia. Najwięksi inwestorzy z coraz mniejszą ochotą biorą się do handlu akcjami na warszawskiej giełdzie. Czyżby zarządzający funduszy pobrali zaległe urlopy i korzystają z pięknej pogody pod koniec wakacji?

Nigdy nie jest tak nudno żeby nie mogło być bardziej. Poniedziałkowa sesja była jeszcze bardziej nużąca niż poprzednia. Najwięksi inwestorzy z coraz mniejszą ochotą biorą się do handlu akcjami na warszawskiej giełdzie. Czyżby zarządzający funduszy pobrali zaległe urlopy i korzystają z pięknej pogody pod koniec wakacji?

Aktywność inwestorów mierzona obrotami woła o pomstę do nieba. Handel walorami spółek z WIG20 zamknął się kwotą 260 mln zł. Tak słabo nie było od 25 maja. Inwestorów z letargu absolutnie nic nie było w stanie wyrwać z letargu, nawet prawie 2-proc. zwyżka węgierskiego BUX-a. Inwestorzy na Węgrzech ochoczo kupowali akcje, bo bank centralny obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych, co jest sporym zaskoczeniem. Zdecydowana większość ekonomistów prognozowała dwukrotnie mniejszą obniżkę.

Tymczasem na GPW po początkowym wzroście dalsza część sesji stała pod znakiem konsolidacji z lekko zaznaczoną tendencją do osuwania. Wszystko to jednak przy raptem 10-pkt zmienności indeksu największych firm. Zamknięcie zastało WIG20 na poziomie 2210,78 pkt. Wzrost o 0,58 proc. w dużej mierze zawdzięczamy bardzo dobremu początkowi notowań na Wall Street.

Prawie połowę obrotów zapewniły PKN Orlen i PKO BP. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że 65 mln zł handlu na walorach banku i 55 mln zł na papierach płockiej petrochemii było wynikiem zajadłej wojny popytu z podażą. Nic z tego. W większości jest to rezultat umówionych transakcji między dużymi inwestorami. Przykładowo, już na samym zamknięciu przez rynek przeszły pakiety akcji PKO BP o łącznym wolumenie 337 tys. sztuk. Zmieniły one właściciela po cenie 27,8 zł, co wygenerowało jednorazowy obrót 18,8 mln zł.

Najlepiej w gronie blue chipów wypadła Agora ze wzrostem o 2,1 proc. (tylko 11 mln zł obrotu), niewiele ustąpiły jej Prokom i Cersanit, lecz w ich przypadkach handel jest po prostu śmiesznie niski. Wśród mniejszych spółek w najlepsze kręci się karuzela spekulacji walorami Capital Partners i Fortisu. Świetną passę kontynuuje też Alchemia, ale tu można wskazać powód uzasadniający 60-proc. zwyżkę od początku sierpnia. Spółka bez problemów sprzedała akcje czerwcowej emisji, bo inwestorzy wierzą, że nowy biznes spółki przyniesie jej sukces. Stąd kontynuacja zakupów na giełdzie.

Aż o 7,6 proc. przy ponad 14-mln obrotach spadła cena akcji PBG. Przemysław Szkudlarczyk, wiceprezes spółki powiedział że spółka skoryguje tegoroczną prognozę wyników finansowych w ciągu miesiąca, po rejestracji w KRS transakcji kupna 55,56 proc. akcji Hydrobudowy Włocławek. Przez rynek przeszła transakcja na prawie 70 tys. akcji, z czego można wnioskować, że walorów pozbył się któryś z dużych inwestorów finansowych. AS

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane