Indeksy PMI osłabiły euro i zostały zignorowane przez giełdy

Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska
opublikowano: 02-04-2013, 18:35

Szybkie ożywienie w europejskiej gospodarce stoi pod dużym znakiem zapytania. Tak należy interpretować opublikowane dziś marcowe wartości indeksów PMI dla tamtejszego sektora przemysłowego. Dziwić może tylko to, że najważniejsze parkiety w Europie zignorowały te dane, a przecena wspólnej waluty była ograniczona.

Seria marcowych publikacji indeksów PMI obrazujących kondycję przemysłu w poszczególnych europejskich państwach potwierdziła to czego można było się już wcześniej obawiać. Mianowicie, że jest problem z odbiciem gospodarczym w Europie. Obecnie martwi już nie tylko słabość takich gospodarek jak Grecja, Hiszpania, Irlandia, Włochy, czy Francji. W marcu skurczył się sektor przemysłowy również w Niemczech (spadek indeksu PMI do 49 z 50,3 pkt.) i Szwajcarii (spadek PMI do 48,3 z 50,8 pkt.).

Dane miały negatywny wpływ na notowania wspólnej waluty. Kurs EUR/USD spadł z 1,2870 do dziennego minimum na 1,2811 dolara. Przecena z pewnością byłaby jeszcze głębsza, gdyby nie wyjątkowo mocne zachowanie europejskich giełd. Głowne parkiety w Europie całkowicie zignorowały słabe dane i mocno ruszyły do góry, odrabiając straty z drugiej połowy marca. Jakkolwiek odbicie ma jedynie korekcyjny charakter to takie zachowanie giełd   sygnalizuje ich relatywną siłę, zmniejszając szanse na trwałą zmianę średnio i długoterminowego trendu na spadkowy. 

Mocne zachowanie giełd ograniczyło skalę przeceny euro. Kurs EUR/USD po południu odbił. O godzinie 17:30 para ta testowała poziom 1,2837 dolara, pozostając w kreślonym od tygodnia korekcyjnym kanale wzrostowym na wykresie godzinowym. To może oznaczać, że zanim podaż ponownie spróbuje zaatakować, a jest to więcej niż pewne, wcześniej zostaną przetestowane okolice 1,29 dolara.

Trudny dzień ma za sobą natomiast para GBP/USD. Kurs spadł z 1,5226 w poniedziałek na koniec dnia do 1,5110 dolara. Na wykresie dziennym została wykreślona długa czarna świeca. Podaż jest o krok od utworzenia lokalnej formacji podwójnego szczytu z linią szyi na 1,5092 dolara. Jej utworzenie zakończy trzytygodniową wzrostową korektę na GBP/USD, otwierając drogę do 1,48-1,49 dolara. Nie można wykluczać, że utworzenie podwójnego szczytu zbiegnie się w czasie z czwartkowym posiedzeniem Banku Anglii.

W środę uwaga rynków skoncentruje się na doniesieniach z Chin i USA. Jeszcze w nocy zostanie opublikowana marcowa wartości indeksu PMI dla sektora usługowego w Chinach. Po południu natomiast inwestorzy poznają analogiczny indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług (prognoza: 55,8 pkt.). Inną ważną publikacją z USA będzie raport ADP nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym w marcu (prognoza: 200 tys.), który stanowi wstęp do piątkowej publikacji oficjalnych danych z tego rynku.  

Komentarz przygotował:

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane