Indeksy są najwyżej od połowy stycznia

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 13-06-2003, 00:00

Inwestorzy na GPW dali się w czwartek porwać modzie na zakupy, która od wielu tygodni panuje na światowych giełdach. Indeksy — przy skromnych obrotach — dotarły na najwyższy poziom od połowy stycznia. Początek sesji raczej wykluczał taki scenariusz, bo rynek dochodził do siebie po dymisji Grzegorza Kołodki. Ostatecznie dali się przekonać, że powrót profesora do teorii ekonomii przyniesie pożytek wszystkim zainteresowanym.

Minister skarbu zapowiedział, że prywatyzacja PZU i PKO BP może się opóźnić. Ponadto nie zamierza w najbliższym czasie obdarowywać spółek państwowych giełdowymi akcjami. W takiej sytuacji fundusze emerytalne powinny zacząć inwestować w papiery już obecne na parkiecie. To dobra informacja.

Zdecydowanie najlepiej prezentowały się w piątek spółki zgrupowane w indeksie TechWIG. Wśród blue chipów absolutnym liderem był Prokom, który jest już najdroższy od pięciu miesięcy. Zaskakująco mocny był KGHM. Kurs spółki jakby nie zauważał 3-proc. spadku tony miedzi w ciągu ostatnich dni. Warto pamiętać, że związkowcy z „Solidarności” za tydzień spotkają się z zarządem konglomeratu. Fiasko rozmów może oznaczać strajk, ale władze KGHM z reguły uginają się pod presją pracowników. Żadna z tych opcji nie wspomoże kursu spółki.

Banki zachowywały się lepiej niż w środę, ale ciągle gorzej od rynku. Najmocniejszy ponownie był BZ WBK, którego kapitalizacja w ciągu dwóch tygodni powiększyła się o 17 proc. Do najsłabszych spółek z indeksu WIG20 należała Agora. Powód to spadek sprzedaży sztandarowego produktu spółki — „Gazety Wyborczej”. W kwietniu spadła ona o ponad 10 proc. w porównaniu z marcem.

Ciekawiej było wśród mniejszych spółek. Spore wzrosty zanotowała Mennica, która chce skierować 46 mln zł zysków z lat 1999-2001 na fundusz dywidendowy.

Silny był Mostostal Zabrze. PRInż, najcenniejszy aktyw śląskiego holdingu, podpisał umowę o wartości 249 mln zł. Jeszcze mocniejszy jest Mostostal Płock (MP). Mniejszościowym udziałowcom w końcu udało się wprowadzić do rady nadzorczej swego przedstawiciela. Mostostalowi Warszawa, głównemu udziałowcowi płockiej spółki, będzie teraz trudniej „drenować” kasę MP. Wszystkie Mostostale skalą wzrostu pogodził ten z Gdańska. Ktoś od kilku tygodni wierzy, że spółce uda się uniknąć upadłości.

Czwartek był udanym dniem dla metalowców. Obok zyskujących papierów KGHM i Kęt, powody do zadowolenia mają udziałowcy Impexmetalu. W połowie sesji do liderów notowań dołączyła Vistula. Zdominowane przez PZU walne zgromadzenie akcjonariuszy prawdopodobnie zakończyło okres dwuwładzy.

Pod koniec sesji indeksy ustabilizowały się, a dalszy ruch w górę uniemożliwił im wzrost zapasów przedsiębiorstw w USA. Korekta na giełdach zachodnich wydaje się nieodzowna, co w połączeniu z głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu Leszka Millera może wywołać nerwowy koniec tygodnia na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Pzu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy są najwyżej od połowy stycznia