Indeksy spadały już piątą sesję z rzędu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-06-2008, 00:00

Na parkietach znów dominuje obawa o spowolnienie gospodarcze na świecie, wzrost inflacji i stóp procentowych. Inwestorzy boją się też pogłębienia się kryzysu na rynkach finansowych i negatywnego przełożenia wysokich cen surowców na wyniki spółek. Nałożył się na to raport GfK o spadku zaufania niemieckich konsumentów do najniższego od ponad dwóch lat poziomu.

Na wartości traciły przede wszystkim akcje instytucji brokerskich, ubezpieczeniowych i bankowych oraz firm ściśle uzależnionych od kosztów paliw i działających w sektorze nieruchomości. Chętnie pozbywano się też walorów koncernów samochodowych. Nie dość że z jednej strony uderza w nie droga ropa, to z drugiej — niższe wydatki konsumenckie i spowolnienie gospodarcze grożą poważnym spadkiem popytu. Taki czarny scenariusz zaprezentowała m.in. we wtorek Toyota. Japoński gigant ostrzegł, że przyjęty cel sprzedaży na amerykańskim rynku stoi pod dużym znakiem zapytania.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu