Indeksy w Europie wzrosły dzięki tańszej ropie

ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 19-11-2001, 18:29

LONDYN (Reuters) - W poniedziałek indeksy giełd Europy wzrosły o ponad jeden procent. Rosły notowania spółek samochodowych, dzięki niższym cenom ropy.

"Spadek cen paliw w ostatnim tygodniu stał się dla rynku impulsem wzrostowym. Inwestorzy wracają na giełdę pozbywając się gotówki i obligacji" - powiedział Richard Kersley z Credit Suisse First Boston.

Do godziny 18.30 czasu warszawskiego indeks Eurotop 300 wzrósł o 0,96 procent, a EuroStoxx 50 zyskał 1,35 procent. Od 21 września oba indeksy zyskały po 27 procent.

Ceny ropy na rynkach światowych spadły do najniższego poziomu od 29 miesięcy, ponieważ eksporterzy tego surowca zrzeszeni w OPEC nie mogą przekonać Rosji do ograniczenia wydobycia.

Akcje DaimlerChryslera zyskały 5,9 procent, a włoskiego Fiata 1,6 procent.

"Szczególnie w Niemczech występuje silne powiązanie między sytuacją na rynku motoryzacyjnym, a cenami ropy. Stopy procentowe są niskie, a europejscy konsumenci mogą wcale nie być w tak złych nastrojach jak się przyjęło uważać" - powiedział John Lawson, analityk z Salomon Smith Barney.

Wśród największych rynków Europy frankfurcki DAX zyskał prawie dwa procent, londyński FTSE 0,89 procent, a paryski CAC-40 1,6 procent.

W poniedziałek agencja Standard & Poor's przedstawiła pozytywną ocenę brytyjskiego rynku ubezpieczeń na życie. Agencja podwyższyła prognozy dalszej oceny ratingowej spółek z tego sektora do "stabilnych" z "negatywnych".

Akcje CGNU podrożały o 7,9 procent, a Prudential o 3,2 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy w Europie wzrosły dzięki tańszej ropie