Indeksy w USA znów na minusach

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się kolejną przeceną i gdyby nie uspokojenie w ostatniej fazie notowań, mogła być ona bardzo bolesna. Indeksy zapikowały po serii rozczarowujących danych makro i w związku z obawami o stań światowej gospodarki. Inwestorzy dyskontowali również informacje o spodziewanym spadku aktywności w segmencie fuzji i przejęć.

Ostatecznie pod koniec dnia doszło do odrobienia części strat i na finiszu sesji indeks DJ IA tracił 1,06 proc. choć wcześniej było to sporo ponad 2 proc. przy zejściu poniżej poziomu 16 tys. punktów. Wskaźnik S&P500 zniżkował ostatecznie o 0,81 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał o 0,28 proc.

Inwestorzy obawiają się, że zniżkujące ceny ropy będą miały negatywne przełożenie na światową gospodarkę i zyski niektórych amerykańskich spółek. Niepokój budzi też sytuacja związana z epidemią wirusa Ebola.

Gorsze od oczekiwanych okazały się dane o sprzedaży detalicznej. We wrześniu spadła ona o 0,3 proc. po 0,6-proc. wzroście miesiąc wcześniej. Tymczasem analitycy spodziewali się spadku, ale o 0,1 proc.

Zaniepokojenie wzbudziły też informacje o większym niż zakładano spowolnieniu koniunktury wytwórczej w regionie Nowego Jorku, którą bada tamtejszy oddział Fed przez pryzmat indeksu Empire State.

Swój udział w przecenie miały również słabe, przynajmniej z punktu widzenia handlujących akcjami wyniki kwartalne niektórych spółek. Tak stało się m.in. w przypadku rezultatów Bank of America. Akcje instytucji traciły momentami ponad 5 proc. najmocniej od kwietnia. Przychody banku obniżyły się w III kw. o 4,3 proc. do 21,2 mld USD.

Niewiele mniej zniżkował kurs papierów Intela. Zachowanie rynku w tym wypadku może zaskakiwać zważywszy na fakt, że największy na świecie producent układów scalonych prognozuje na obecny kwartał sprzedaż w górnych granicach widełek zakładanych przez analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Indeksy w USA znów na minusach