Indeksy wskazują brak działań ze strony Fed

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 17-03-2021, 18:17

W momencie pisania tego komentarza do decyzji Fed zostało niewiele. Wydaje się jednak, że rynki na dany moment wydały werdykt. Indeksy wyraźnie cofają się, nie wierząc w to, że Fed zdecyduje się na jakieś dodatkowe działania. To prowadzi do tego, że rentowności kontynuują swój rajd, a indeksy mogą zaliczyć większe cofnięcie.

Jerome Powell, szef Fed
Jerome Powell, szef Fed
Bloomberg

Na indeksie S&P 500 po wczorajszych historycznych szczytach istnieje szansa na wyznaczenie dzisiaj wyraźnej formacji objęcia bessy. To samo tyczy się indeksu Nasdaq, choć on pozostaje jeszcze poniżej historycznych szczytów. Z kolei indeksu Russell 2000, który obrazuje nastroje dotyczące spółek cyklicznych traci już 4 sesję z rzędu. Tymczasem amerykańskie rentowności wzrosły już do poziomu niemal 1,7%. Oczywiście nie jest to bardzo wysoko, ale wystarczy wspomnieć, że rentowności początkiem stycznia wynosiły mniej niż 1%, natomiast w połowie zeszłego roku zeszły w okolice 0,5%. To ogromne zacieśnienie warunków finansowych dla rynków, a te boją się, że wraz z odbijającą inflację Fed będzie musiał zainterweniować poprzez wdrożenie wyższych stóp procentowych. Oczywiście Fed mówi, że długo stopy procentowe nie pójdą do góry, ale dużo będzie zależało od tego, czy inflacja faktycznie pojawi się na stałe. Na ten moment nie jest to jeszcze pewne.

Rynki nie wierzą w Fed, ale jednocześnie jest presja na to, żeby zrobić cokolwiek, na przykład poprzez zwiększenie tempa skupu aktywów czy celowanie w jakiś określony poziom rentowności. Fed w zeszłym roku w marcu zaskoczył. Stopy procentowe były obniżane dwukrotnie, w sumie o 150 punktów bazowych, a program QE zwiększony został do nielimitowanego poziomu. Wobec tego widać jak mało miejsca do zmian ma w tym momencie Fed. Jedyne tak naprawdę co może zrobić to zapewniać, że ostatnie odbicie oczekiwań inflacyjnych nie będzie stałe. Fed ma lekkie wsparcie w postaci ostatnich raczej słabszych danych z gospodarki, co może być wykorzystane przez Powella w trakcie konferencji. Wszystko okaże się już po godzinie 19:00, kiedy opublikowane zostanie oświadczenie oraz prognozy. Z kolei o 19:30 rozpocznie się konferencja.

Na godzinę przed decyzją Fed Nasdaq tracił aż 1,3%, natomiast S&P 500 tracił 0,9%. Co ciekawe lekko zyskiwał indeks DJIA. W Europie DAX lekko zyskał, ale zdecydowana większość indeksów wyraźnie traciła. Z kolei WIG20 stracił dzisiaj znacząco, gdyż ponad 2% i zameldował się blisko poziomu 1900 punktów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane