Prognoza: Indie obniżą cło importowe na złoto

opublikowano: 23-01-2023, 12:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według prognoz Indie obniżą cło importowe na złoto, aby osłabić przemytników, którzy oferowali znaczne rabaty w związku z boomem nielegalnego importu po pandemii wirusa COVID-19, zmniejszając udział w rynku banków i rafinerii, rządów i przedstawiciele branży – podaje agencja Reutersa.

Fot. Big G Media/Unsplash

Obniżenie ceł importowych przez drugiego co do wielkości konsumenta na świecie może podnieść sprzedaż detaliczną poprzez obniżenie ceny złota przed sezonem szczytowego popytu i wsparcie światowych cen.

Może też ożywić działalność krajowych rafinerii złota, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy załamały się, ponieważ nie są w stanie konkurować z podmiotami z szarej strefy.

Operatorzy szarej strefy, którzy przemycają złoto z zagranicy i sprzedają je za gotówkę, aby uniknąć ceł, odczuli wzrost w lipcu, kiedy rząd podniósł podstawowe cło importowe na złoto do 12,5 proc. z 7,5 proc., aby obniżyć deficyt handlowy i wesprzeć rupię .

Efektywne cło wynosi obecnie 18,45 proc., co obejmuje cło importowe w wysokości 12,5 proc., podatek na rzecz rozwoju infrastruktury rolnej w wysokości 2,5 proc. i inne podatki.

Lipcowa podwyżka cła na złoto była pozytywnym impulsem dla przemytników, którzy zostali w dużej mierze odsunięci na bok w 2020 i 2021 r. z powodu ograniczeń w podróżowaniu nałożonych w celu powstrzymania pandemii wirusa COVID-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane