Czytasz dzięki

Indyjska gospodarka wyhamowała tempo wzrostu

opublikowano: 29-05-2020, 16:22

Gospodarka Indii, trzecia pod względem wielkości w Azji odnotowała w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. spowolnienie wzrostu do 3,1 proc. w ujęciu rocznym. Obejmuje to pierwszy okres zamknięcia gospodarki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Kwartał wcześniej PKB wzrósł o 4,1 proc. wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Statystyki. Mediana oczekiwań rynku była zdecydowanie niższa i zakładała wzrost jedynie o 1,6 proc.

Indie
Zobacz więcej

Indie fot. Bloomberg

W całym roku finansowym zakończonym 31 marca 2020 r. indyjska gospodarka rozwijała się w tempie 4,2 proc.  Przed wybuchem pandemii rząd oczekiwał tempa na poziomie 5,0 proc.

Sektor usług odpowiadający za 55 proc. PKB należał do najmocniej dotkniętych przez pandemie. Handel, hotelarstwo i transport wzrosły o 2,6 proc. w okresie styczeń-marzec, zaś branża usług finansowych zwiększyła się o 2,4 proc. Z kolei sektor rolny odnotował wzrost rzędu 5,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś wytwórczy spadł o 1,4 proc. 

Prognozy na bieżący kwartał są bardzo ponure. Ekonomiści banku Goldman Sachs Group oczekują, że pomiędzy kwietniem a czerwcem indyjska gospodarka skurczy się aż o 45 proc. w ujęciu kwartalnym annualizowanym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane