Indyjska gospodarka wyhamowuje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2022, 07:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po nadspodziewanie mocnym wybiciu w drugim kwartale br., kolejne trzy miesiące prawdopodobnie przyniosły mocne spowolnienie tempa wzrostu indyjskiej gospodarki. Na tle innych krajów, dynamika wzrostu nadal jednak wygląda imponująco.

fot. Bloomberg

Według sondażu przeprowadzonego przez agencje Reuters, w okresie lipiec-wrzesień 2022 r. PKB Indii wzrósł o 6,2 proc. w ujęciu rocznym. Tymczasem kwartał wcześniej trzecia pod względem wielkości gospodarka Azji rozwijała się w tempie 13,5 proc.

Warto jednak nadmienić, że dane za II kwartał były „zawyżone” przez niską ubiegłoroczna bazę, kiedy to kraj był objęty blokadami i restrykcjami związanymi z pandemią Covid-19.

Przed większym spadkiem tempa wzrostu gospodarkę chroniło w III kw. roku kalendarzowego mocne zwiększenie wydatków kapitałowych przez rząd. Wydał on w tym okresie 1,67 bln rupii (20,5 mld USD). To o ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Dodatkowym czynnikiem stabilizującym była poprawa konsumpcji krajowej.

Z kolei hamująco oddziaływał globalny spadek popytu, który ograniczył zapotrzebowanie na indyjski eksport. Ograniczająco działają też co raz wyższe stopy procentowe.

Indyjski bank centralny prognozuje, że w okresie 12 miesięcy do 31 maca 2022 r. (rok obrachunkowy przyjęty przez rząd), tempo wzrostu PKB sięgnie 7,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane