Czytasz dzięki

Indyjska rupia ma szansę na odbicie

opublikowano: 29-06-2020, 08:48

Waluta Indii należy w tym roku do grona najgorzej radzących sobie w Azji. Jest szansa jednak, że w końcu uda się jej przerwać spadkową serię i skorzystać na ożywieniu obserwowanym na rynkach wschodzących.

Według sondażu przeprowadzonego przez agencję Bloomberg, rupia może umocnić się do końca grudnia do poziomu (mediana) 75 za dolara amerykańskiego. Oznaczałoby to ponad 1 proc. aprecjację. Do tej pory, od początku roku rupia straciła jednak zdecydowanie więcej, bo ponad 5,6 proc.

Rupie indyjskie
Zobacz więcej

Rupie indyjskie fot. Bloomberg

Jak twierdzą banki Barclays i Scotiabank perspektywa rzadkiej nadwyżki na rachunku bieżącym po silnych napływach zagranicznych i globalnym załamaniu cen ropy pomoże podnieść rupię wyżej. Niewielka poprawa w dominującym w Indiach sektorze usług i lepsze dane handlowe w maju po stopniowym złagodzeniu najsurowszej blokady na świecie również dobrze wróży przyszłym przepływom do lokalnych aktywów.

Obraz wpływów stał się bardzo pozytywny dla rupii, a wiele firm przyciąga zagraniczne zainteresowanie - powiedział Sajal Gupta, szef działu dewiz w Edelweiss Securities w Bombaju. W jego opinii, że rupia może wzrosnąć nawet do 72 za dolara, co oznaczałoby aprecjację o około 5 proc..

W tym kwartale globalne fundusze wydatkowały 4,6 mld USD na zakup indyjskich akcji, co jest wartością najwyższą w regionie. Kolejne 15 mld USD trafia do kraju dzięki napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane