Inetum przejmuje w polskim IT

opublikowano: 08-02-2022, 20:00
aktualizacja: 19-04-2022, 10:51

Specjalizujący się w transformacji cyfrowej międzynarodowy gracz, o przychodach sięgających 2 mld EUR, kontynuuje regionalną ekspansję. Pomoże mu w tym akwizycja polskiej firmy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • którą firmę i dlaczego chce przejąć Inetum Polska
  • jak duża jest skala działalności obu stron transakcji

Sektor TMT (telekomunikacja, media, technologie) walnie przyczynił się do ubiegłorocznego rekordu na polskim rynku fuzji i przejęć. W tym roku akwizycji w branży technologicznej też nie zabraknie. Jedną z nich sfinalizował polski oddział wywodzącej się z Francji firmy Inetum – przejął kontrolę nad spółką JSPV, a pośrednio m.in. nad firmą JCommerce.

„Rok 2021 był dla Inetum Polska kolejnym rokiem silnego wzrostu. Dzięki znacznemu rozwojowi naszej działalności i wyraźnemu dopełnianiu się z JCommerce jesteśmy przekonani, że połączenie tych podmiotów będzie sukcesem, z obrotami na poziomie 50 mln EUR w roku 2022” – komentuje cytowany w komunikacie prasowym Marek Pokorski, Dyrektor Generalny Inetum Polska.

Europejska ekspansja giganta

Zatrudniające w 26 krajach 27 tys. pracowników IT Inetum specjalizuje się w transformacji cyfrowej, świadcząc kompleksowe usługi m.in. dla banków, firm ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych. Jego przychody w 2020 r. wyniosły 1,97 mld EUR (ok. 8,9 mld zł). To wzrost r/r o 23,2 proc., przy spadku zysku netto o połowę do 21,2 mln EUR, a operacyjnego o 7 mln do 77,8 mln EUR.

Inetum Polska zanotowało w 2020 r., po raz pierwszy od wielu lat, spadek przychodów – o ok. 5 proc. do 84,5 mln zł. Wypracowało przy tym 12,6 mln zł zysku operacyjnego (-5,5 proc.) i 15,5 mln zł netto (-17,3 proc.). Spółka informowała w sprawozdaniu, że w wyniku rosnącego portfela zamówień od obecnych i nowych klientów spodziewała się w 2021 r. wzrostu przychodów przynajmniej o 10 proc. Skończyło się na ponad 100 mln zł (+19 proc.).

„Strategicznym celem Inetum Polska jest zwiększanie udziału grupy kapitałowej Inetum w rynku IT na obszarze krajów centralnej i wschodniej Europy, w tym w szczególności rynku usług informatycznych dla sektora bankowego, handlu oraz informatycznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, który jest jednym z kluczowych rynków dla grupy” – informuje spółka.

Europejskie ambicje:
Europejskie ambicje:
Inetum, którym na różnych poziomach zarządzają m.in. (od lewej) Marek Pokorski, Alicja Kłodawska-Nieke i Hugues Ruffat, systematycznie zwiększa udział przychodów polskiego oddziału z międzynarodowych projektów – w 2020 r. wyniósł 69,6 proc. Klientów szuka on m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
materiały prasowe

Zdrowy biznes do przejęcia

JCommerce również uczestniczy w cyfrowej transformacji, dostarczając rozwiązania IT – w tym rozwijając oprogramowanie – firmom z różnych branż. Na koniec 2020 r. zatrudniała na umowie o pracę 135 osób. Jego usługi okazały się odporne na pandemiczne zawirowania, dzięki czemu zwiększył wówczas przychody o 8,9 proc. do 71,3 mln zł, zysk operacyjny prawie pięciokrotnie do 7,2 mln zł, a netto sześciokrotnie do 5,8 mln zł. Na poziomie EBITDA wzrost był czterokrotny, do 8,1 mln zł. Plan na 2021 r. zakładał 74,6 mln zł sprzedaży przy 6,8 mln zł zysku operacyjnego i 7,7 mln zł EBITDA.

JSPV to holding skupiający poza JCommerce jeszcze firmę rekrutacyjną PowerJobs oraz dwie spółki w likwidacji: NobleYou i Doradca Polski. Jego skonsolidowane przychody wyniosły w 2020 r. 113,6 mln zł przy 4,3 mln zł zysku netto, 7,9 mln zł operacyjnego i 8,9 mln zł EBITDA.

„JSPV (jako podmiot kontrolujący spółkę JCommerce) został uznany przez Inetum Polska za bardzo interesujący podmiot z dużym potencjałem wzrostowym. JCommerce oferuje usługi informatyczne dla dużych podmiotów z branży handlu, bankowości oraz informatyki. Spółka posiada również bogate portfolio klientów z krajów Europy Zachodniej, co zbieżne jest z innymi kierunkami rozwoju grupy” – uzasadnia decyzję Inetum Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane