Polskie IT na zagranicznych łowach

opublikowano: 07-12-2021, 20:00

W ostatnim czasie rodzime firmy informatyczne ogłosiły kilka zagranicznych przejęć, a wiele wskazuje na to, że dopiero się rozpędzają. Zapowiedzi kolejnych zakupów nie brakuje.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie firmy z branży IT w ostatnim czasie kupowały spółki za granicą
  • które z firm prowadzą rozmowy i zamierzają dokonać zagranicznych akwizycji
  • z czego wynikają plany ekspansji
  • dlaczego sektor nowych technologii w ostatnim czasie cechuje się dużą aktywnością w obszarze fuzji i przejęć

W ubiegłym roku sektor nowych technologii cechowała najwyższa aktywność w obszarze fuzji i przejęć. Według raportu Emerging Europe odpowiadał za 20 proc. wszystkich transakcji w Polsce. Było ich 57 o łącznej wartości 5 mld EUR. W tym roku transakcji również nie brakuje.

Covidowy katalizator

Eksperci podkreślają, że szeroko pojęta branża nowych technologii notowała szybki rozwój i wykazywała się dużą aktywnością transakcyjną już przed pandemią, która stała się jedynie dodatkowym impulsem jej dalszego rozwoju.

— Pandemia przełożyła się nie tylko na trendy konsumenckie np. rozwój e-commerce czy płatności mobilnych, ale uwidoczniła także znaczenie nowych technologii i potrzebę cyfryzacji przedsiębiorstw — mówi Monika Szczotkowska, radca prawny i starszy prawnik w kancelarii CMS, specjalizująca się w transakcjach M&A z udziałem spółek technologicznych.

Pandemia zmieniła też sposób funkcjonowania biznesu — wzrosło zapotrzebowanie na usługi z zakresu dostawy i utrzymania infrastruktury informatycznej, zapewnienia ciągłości działania systemów i aplikacji czy cyberbezpieczeństwa.

Weź udział w konferencji online “Zarządzanie działem IT” >>

W poszukiwaniu zagranicznych rynków

W ubiegłym roku głównymi nabywcami na krajowym rynku były firmy zagraniczne. Okazało się też, że coraz śmielej w zakupach zagranicznych firm poczyna sobie rodzima branża IT.

— Polskie firmy świetnie sobie radzą w branży nowych technologii, cieszą się dobrą reputacją, a po ich usługi coraz częściej sięgają klienci zagraniczni. Coraz więcej rodzimych spółek jest rozpoznawalnych w skali światowej, co sprawia, że szukanie okazji do wzrostu poza Polską jest naturalnym krokiem dalszego rozwoju — mówi Monika Szczotkowska.

Apetyt na więcej:
Apetyt na więcej:
Software Mind z grupy Ailleron, którą kieruje Rafał Styczeń, podpisała niedawno umowy w sprawie przejęcia spółek działających w Mołdawii i Rumunii. Rozmawia o kolejnych zagranicznych akwizycjach, m.in. w Ameryce Łacińskiej.
Marek Wiśniewski

W ostatnim czasie krajowe firmy co chwila informują o zagranicznym przejęciu. Pod koniec listopada Software Mind, spółka z grupy giełdowego Ailleronu, podpisała przedwstępną umowę zakupu rumuńskiej Code Factory ROM i mołdawskiej Code Factory MLD. Obie firmy działają w branży IT od 2004 r. Specjalizują się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie, kontroli jakości oraz wsparcia IT. Poza centrami oprogramowania w Mołdawii oraz Rumunii mają także lokalne przedstawicielstwa w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

— Akwizycja poszerza nie tylko bazę kliencką, ale otwiera też wejście na rynek wysokiej klasy specjalistów IT z obszaru Bałkanów, stwarzając tym samym możliwość budowania zespołów programistów poza Polską — mówi Grzegorz Młynarczyk, wiceprezes Ailleronu.

Na początku grudnia giełdowy Sescom podpisał umowę wstępną dotyczącą przejęcia działającej w Wielkiej Brytanii spółki Enertech FM, specjalizującej się w usługach technicznego Facility Management (FM).

— Transakcja, której finał przewidujemy w końcu stycznia, zasadniczo zwiększy zasięg, zakres i efektywność naszych usług FM na arenie międzynarodowej. Przejęcie zwiększy skalę naszego działania, a efekty synergii wniosą nową wartość dla poszerzonego grona klientów grupy — mówi Sławomir Halbryt, prezes Sescomu.

Początek ekspansji:
Początek ekspansji:
Transition Technologies MS z Sebastianem Sokołowskim na czele ma już za sobą zagraniczne przejęcie. Pieniądze ze zbliżającej się oferty publicznej mają pomóc w kolejnych zakupach.

Niedawno Transition Technologies MS (TTMS) przejął większościowy pakiet akcji duńskiej spółki ConCor, która ma 19-letnie doświadczenie i jest uznanym dostawcą outsourcingu IT w Skandynawii.

— Dzięki przejęciu i wykorzystaniu efektów synergii chcemy budować naszą pozycję nie tylko w Danii, ale również na istotnych dla nas rynkach skandynawskich. Zapotrzebowanie na kompetencje TTMS i ConCor oceniamy jako bardzo duże. Skandynawia to miejsce działalności wielu międzynarodowych korporacji i potencjalnie ciekawych projektów dla nas — mówi Sebastian Sokołowski, prezes TTMS.

Najaktywniejsza w obszarze zagranicznych przejęć jest grupa Asseco. Zagranicznych zakupów dokonują głównie firmy z grupy. Od początku roku do grupy dołączyło 14 spółek, w tym sześć firm działających w Europie, siedem w Izraelu i jedna w USA.

Coraz śmielej

Z zapowiedzi krajowych firm wynika, że ostatnie akwizycje mogą być dopiero przygrywką do szerszej ekspansji. Plany zagranicznych zakupów ogłosił m.in. Comarch. Firma, która ma już spore doświadczenie w przejęciach poza granicami, prowadzi zaawansowane rozmowy i analizę spółek głównie z Europy Zachodniej. Szuka przedsiębiorstw działających m.in. w branżach e-commerce, cyberbezpieczeństwa i fintechów.

— Sporo takich rozmów prowadzimy równolegle — informuje Konrad Tarański, wiceprezes Comarchu.

Za ciosem:
Za ciosem:
Grupa R22, na której czele stoi Jakub Dwernicki, ma już za sobą przejęcia w Rumunii i Czechach. Teraz rozmawia o większych transakcjach, m.in. w Niemczech czy USA.

Duże transakcje na kilku rynkach rozważa grupa R22.

— Rozmawiamy z wieloma zagranicznymi spółkami działającymi w różnych obszarach. Są to spółki z południa Europy, działające w Niemczech, ale także w USA. Skala niektórych jest znacząca, a wśród celów potencjalnych transakcji jest szersze wejście na rynki międzynarodowe — mówi Jakub Dwernicki, prezes R22.

Rozmowy prowadzą spółki z grupy: Cyberfolks, Vercom i Profitroom. R22 ma już doświadczenie w zagranicznych przejęciach. Wcześniej nabyła spółki m.in. w Czechach i Rumunii.

Dalszy apetyt na przejęcia ma TTMS. Spółka przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej, a wpływy z niej zostaną przeznaczone przede wszystkim na finansowanie akwizycji za granicą.

Ailleron też nie zasypia gruszek w popiele.

— Poszukujemy kolejnych akwizycji, aby rozbudowywać nasze centra R&D. Rozmawiamy jednocześnie z kilkoma podmiotami, cały czas skanując rynek — informuje Grzegorz Młynarczyk.

Jest zainteresowany przejęciami m.in. w Ameryce Łacińskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane