Fuzje i przejęcia pobiły rekord

opublikowano: 20-01-2022, 19:00

Po pandemicznym zamrożeniu na rynku fuzji i przejęć nie ma już śladu. W 2021 r. w Polsce doszło do 328 tego typu transakcji, co jest najwyższym wynikiem w historii i oznacza wzrost o 43 proc. rok do roku.

Do tej pory, zgodnie z danymi zebranymi przez firmy Fordata i Navigator Capital w raporcie „M&A Index Polska”, najlepszy było rok 2020, gdy transakcji było 229.

Rekordowa była też sama końcówka roku. W czwartym kwartale doszło do 102 transakcji, co jest najwyższym wynikiem w historii polskiego rynku. Rok wcześniej w tym samym okresie podpisano 61 umów fuzji i przejęć. Najbardziej aktywne były firmy z sektora TMT (telekomunikacja, media, technologie), które odpowiadały za jedną czwartą transakcji, w tym największy podpisany deal w tym okresie, czyli warte ok. 4 mld zł przejęcie aktywów czeskiej grupy Mall przez Allegro. Niewiele mniej zgodził się zapłacić spożywczy Maspex za produkującą wódkę grupę CEDC.

- Rekordowa liczba przeprowadzonych fuzji i przejęć jest wynikiem utrzymującej się dobrej koniunktury na rynku M&A, obserwowanej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach – mówi Karol Szykowny, dyrektor M&A w Navigatorze Capital.

Zdaniem eksperta transakcjom przez większą część roku sprzyjała rosnąca inflacja, połączona z utrzymywaniem przez banki centralne niskich stóp procentowych. Niskie koszty finansowania zachęcały do dokonywania inwestycji.

- Część podmiotów wykorzystała te okoliczności do przeprowadzenia integracji poziomej lub pionowej, dążąc do optymalizacji rosnących kosztów. W ciągu ostatnich czterech kwartałów zdecydowanie największym powodzeniem cieszyły się spółki informatyczne. Były one celem przejęcia aż w 26 proc. przypadków. Kolejnymi popularnymi sektorami były FMCG – 11 proc. transakcji, przemysł – 9 proc. oraz biotechnologia i ochrona zdrowia – 9 proc. - informuje Karol Szykowny.

Oto najważniejsze transakcje roku

spółkakupującybranżawartość (mld zł)
Aviva PolskaAllianzubezpieczenia11,7
Polkomtel InfrastrukturaCellnexinfrastruktura telekomunikacyjna7,1
UPC PolskaPlaytelekomunikacja7
Mall GroupAllegrohandel internetowy4
CEDCMaspexalkohole3,9
Mondial RelayInpostlogistyka2,5
RobygTag Immobiliennieruchomości2,5
biznes kauczukowy TrinseoSynthoschemia1,86
Budimex NieruchomościCornerstone, Crestylnieruchomości1,5

źródło: opracowanie własne na podstawie M&A Index 2021, Fordata i Navigator Capital, transakcje o ujawnionej wartości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane