Inflacja efektem ubocznym sukcesu

opublikowano: 17-11-2019, 22:00

To szybkie tempo wzrostu gospodarczego jest największym „winowajcą” rosnącej inflacji w naszej części UE — uważają analitycy.

Według opublikowanych przez Eurostat informacji inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w październiku 1,1 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. względem września. Rzut oka na dane w poszczególnych krajach pokazuje istotne różnice między regionami Starego Kontynentu — w tak zwanej starej Unii inflacja na ogół jest bardzo niska, notując wynik poniżej 1 proc. w takich państwach, jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Włochy. To w dużej mierze z uwagi na wyniki tych państw inflacja w strefie euro wynosi 0,7 proc. W trzech krajach odnotowuje się nawet deflację — na Cyprze, w Grecji i w Portugalii. W Europie Środkowo-Wschodniej, posługującej się w większości swoimi własnymi walutami, inflacja istotnie przekracza poziom 2 proc., sięgając nawet 3 proc. w Rumunii czy na Węgrzech. Polska z inflacją HICP na poziomie 2,3 proc. znajduje się w tej drugiej grupie. Warto sobie w tym kontekście zadać pytanie, skąd wynika tak istotna różnica we wzroście przeciętnego poziomu cen w ramach Unii Europejskiej.

Usługi drożeją

Najpierw warto spojrzeć, skąd bierze się wysoka inflacja nad Wisłą. Jak podkreśla Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku, głównym silnikiem napędzającym wzrost cen są drożejące usługi.

— Wciąż dynamicznie rosną ceny usług, które w październiku były o 4,8 proc. wyższe niż przed rokiem, czemu sprzyjają zwyżkujące koszty pracy, energii, a także innych surowców. Od grudnia tego roku inflacja powróci do wzrostów, a na początku przyszłego roku wskaźnik CPI zbliży się do górnej granicy dopuszczalnych odchyleń inflacji od celu. Głównym czynnikiemniepewności w tym zakresie będzie wpływ rosnących cen energii dla gospodarstw domowych i pośrednio dla części przedsiębiorstw, który w tym roku jest neutralizowany przez rząd. Przed wyborami rząd zapowiadał zamrożenie cen także w przyszłym roku, jednak wczoraj minister Kwieciński powiedział, że zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych jest nie do utrzymania — mówi ekonomista.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Wzrost ponad potencjał

Podobna sytuacja co do rosnących w szybkim tempie cen usług ma miejsce w innych krajach regionu, jak w Czechach, w Rumunii czy na Węgrzech. Jak zauważa Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych Santander Banku, szybszy wzrost cen w naszym regionie to skutek lepszej sytuacji gospodarczej.

— Główna różnica między wschodem a zachodem UE jest taka, że w naszym regionie mamy szybszy wzrost gospodarczy połączony z szybszym wzrostem płac. Szczególnie ważny w tym kontekście jest fakt, że ten szybszy wzrost PKB oparty jest w dużej mierze na popycie konsumpcyjnym. W krajach naszego regionu gospodarka rośnie powyżej tak zwanego wzrostu potencjalnego, co w połączeniu z wymienionymi wcześniej czynnikami tworzy warunki sprzyjające wzrostowi inflacji. Na to nałożyły się w tym roku perturbacje pogodowe, takie jak susza, które w naszym regionie były bardziej dotkliwe niż w krajach tzw. starej Unii. Ważny wpływ na znacznie wyższą inflację w naszym regionie ma także dużo bardziej rozgrzany rynek pracy. Pamiętajmy jednak, że ciągle nie powinniśmy panikować i mówić o jakieś szczególnie wysokiej inflacji — poziom w okolicach 2,5 proc., jaki obecnie obserwujemy choćby w Polsce, to pożądana przez Narodowy Bank Polski wysokość wskaźnika cen — konkluduje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy