Inflacja na rocznym maksimum

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 2,2 proc. r/r — wynika z szybkiego szacunku GUS.

Tak samo było w lutym, to najwyższy poziom w tym roku (w sierpniu inflacja wzrosła do 1,8 proc.). Ekonomiści spodziewali się przyspieszenia, ale nie aż takiego — mediana prognoz ekspertów ankietowanych przez Bloomberga wskazywała na 2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. (od czerwca do sierpnia m/m inflacja spadała).

Monika Kurtek, Główna Ekonomistka Banku Pocztowego
Zobacz więcej

Monika Kurtek, Główna Ekonomistka Banku Pocztowego Fot. Marek Wiśniewski

— Głównymi czynnikami, które spowodowały wzrost wskaźnika CPI, były szybko drożejące paliwa, o około 3,6 proc. m/m, i prawdopodobnie wzrost cen żywności, głównie warzyw, produktów mlecznych i mięsa — twierdzi Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. Inflację mógł też napędzić wzrost cen owoców. Z szacunków głównych GUS wynika, że zbiory owoców z drzew w 2017 r. będą o około 30-35 proc. niższe niż przed rokiem, a z krzewów i plantacji jagodowych — o około 15 proc. Niższe zbiory to efekt wiosennych przymrozków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu