Inflacja nakręca sprzedaż obligacji

opublikowano: 15-01-2020, 22:00

W 2019 r. sprzedaż obligacji detalicznych skarbu państwa wzrosła o 36 proc. do rekordowych 17,29 mld zł

Wartość sprzedaży najpopularniejszych w minionym roku obligacji 4-letnich, których oprocentowanie po pierwszym roku zależy od inflacji, wyniosła 6,16 mld zł. Obligacji 3-miesięcznych sprzedano za 4,9 mld zł, dwuletnich za 3,7 mld zł, a trzyletnich za 177 mln zł. Obligacje 10-letnie osiągnęły sprzedaż na poziomie 1,7 mld zł.

Jak będzie w 2020 r.?

— Już dziś można spodziewać się, że przynajmniej początek bieżącego roku będzie dla ministra finansów bardzo udany. Wszystko przez spodziewany wzrost inflacji. Ta w pierwszym kwartale może osiągnąć taki poziom,że będzie pochłaniała siłę nabywczą oszczędności Polaków nawet 4-5 razy szybciej, niż banki będą dopisywać odsetki do deponowanych u nich środków — uważa Bartosz Turek, analityk HRE Investmtens.

Jak podkreśla, skala sprzedaży obligacji skarbowych może też zyskać na rozważanym przez ministerstwo pomyśle sprzedaży obligacji zerokuponowych czy loteryjnych.

— Chodzi o takie papiery, które mają być zupełnie nieoprocentowane, ale w zamian ich posiadacze będą mieli możliwość wygrania w loterii okrągłej sumy (np. miliona złotych). Bez wątpienia papiery takie cieszyłyby się sporą popularnością, szczególnie że łatwo można je skonstruować w taki sposób, aby prawdopodobieństwo zgarnięcia głównej wygranej było znacznie wyższe niż w popularnymlotto — dodaje Bartosz Turek.

Na razie w bieżącej ofercie Ministerstwa Finansów jest kilka serii klasycznych obligacji o różnym terminie do wykupu. Trzymiesięczne obligacje mają oprocentowanie w wysokości 1,5 proc. w skali roku. Odsetki wypłacane są przy wykupie obligacji. Podobnie jest w przypadku dwulatek, od których odsetki (wynoszące 2,1 proc. w stosunku rocznym) wypłacane są na koniec okresu inwestycji. Po pierwszym roku są kapitalizowane.

Trzyletnie obligacje mają zmienne oprocentowanie. W pierwszym, sześciomiesięcznym okresie odsetkowym wynosi ono 2,2 proc. w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M. Odsetki są wypłacane co pół roku. Oprocentowanie najpopularniejszych obecnie wśród klientów obligacji czteroletnich w pierwszym roku wyniesie 2,4 proc., a w kolejnych będzie sumą wskaźnika inflacji i marży w wysokości 1,25 proc. Odsetki wypłacane są co rok.

W przypadku emerytalnych obligacji dziesięcioletnich odsetki są co rok kapitalizowane i wypłacane dopiero przy wykupie. W pierwszym, rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 2,7 proc., a później będzie sumą wskaźnika inflacji i marży w wysokości 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane