Inflacja nie straszy, euro tanieje

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 30-04-2014, 00:00

Niższe od oczekiwań dane o inflacji w gospodarce niemieckiej stanowiły wystarczający powód, aby inwestorzy ponownie zaczęli pozbywać się wspólnej waluty.

Spadkowi euro do dolara nie pomogły nawet słowa Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, o tym, że bank daleko jest od zapowiadanego programu luzowania ilościowego. Rynek zakłada jednak, że każdorazowe niższe wskazanie dotyczące inflacji HICP dla poszczególnych krajów strefy euro zbliżać będą zbiorczy wskaźnik do poziomu oznaczającego możliwe przesunięcie w kierunku bardziej gołębiego stanowiska EBC.

Przypomnijmy, że dwa z trzech zarysowanych niedawno scenariuszy dla działań EBC oznaczały wejście w europejski program QE lub obniżenie stopy depozytowej poniżej zera. Dodatkowo, jeżeli wspomnimy o niedawnym ostrzeżeniu decydentów z EBC dotyczącym zbyt wysokiej wyceny euro, wyłania nam się układ rynku premiujących grających na krótko.

Konflikt na Ukrainie ma wpływ głównie na waluty Europy Środkowej i Wschodniej. Zagrożenie dalszej destabilizacji traktowane jest jako czynnik zagrożenia dla całego regionu, skutecznie „odstraszając” inwestorów od zajmowania pozycji długich, m.in. na złotych. Wczorajsza sesja pokazała jednak, że za bazowy przyjmować należy scenariusz, że to złoty pozostanie liderem koszyka, a gdy tematyka Ukrainy zepchnięta zostanie na dalszy plan, liczyć można będzie również na umocnienie polskiej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy