Inflacja spadła do 1,1 proc.

Lesław Kretowicz
07-11-2002, 00:00

Inflacja w październiku mogła spaść nawet do 1,1 proc. — wróżą specjaliści po publikacji danych GUS o cenach żywności w II połowie października. Oznaczałoby to kolejny rekord. Dotychczas najniższą roczną inflację zanotowano w sierpniu — 1,2 proc.

— Jednak już w listopadzie inflacja skoczy do 1,3 proc., a na koniec roku wyniesie 1,5 proc. — szacuje Marcin Mrowiec, analityk PBK BPH.

W drugiej połowie października ceny żywności i napojów bezalkoholowych nie zmieniły się w stosunku do poprzednich 15 dni i były o 1 proc. wyższe niż w II połowie września. To dane zgodne z oczekiwaniami. Jednak spadek cen wyrobów alkoholowych po redukcji akcyzy był niższy od prognozowanego. Ostudziło to optymistyczne prognozy analityków liczących, że poziom październikowej inflacji może spaść nawet poniżej 1 proc.

Informacje o poziomie cen żywności w minionym miesiącu zmusiły do weryfikacji prognoz także Ministerstwo Finansów. Resort obniżył prognozy tegorocznej inflacji średniorocznej do 2 proc. z 2,1 proc. MF uważa, że inflacja na koniec roku wyniesie 1,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja spadła do 1,1 proc.