Inflacja w Niemczech nadal przekracza cel EBC

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-04-2021, 14:54

Wstępny odczyt odnośnie poziomu inflacji w kwietniu pokazał jej przyspieszenie w niemieckiej gospodarce. Wzrost cen jest wyższy niż cel przyjęty przez Europejski Bank Centralny, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W kwietniu 2021 r. inflacja HICP (wskaźnik porównywalny z innymi krajami Unii Europejskiej) wyniosła 2,1 proc. w ujęciu rocznym przebijając medianę prognoz, która zakładała utrzymanie się jej na poziomie 2,0 proc., takim jak miesiąc wcześniej, wynika z wstępnych danych opublikowanych przez agencję statystyczną Destatis.

To wynik przekraczający cel EBC, który zakłada inflację na poziomie zbliżonym, ale nie wyższym niż 2,0 proc.

Inflacja CPI wykazała z kolei wzrost o 2,0 proc. w porównaniu do kwietnia 2020 r. oraz 0,7 proc. dynamikę zwyżki licząc w stosunku do marca br. W tym przypadku oczekiwano odpowiednio 1,8 i 0,5 proc.

Uaktualnione przed kilkoma dniami prognozy rządu niemieckiego odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w tym roku zostały podniesione z 3,0 do 3,5 proc. Berlin oczekuje, że po „wyjściu na prostą” z obecnej fali pandemii koronawirusa, druga połowa roku, m.in. dzięki programowi szczepień będzie już stała pod znakiem mocnego odbicia, szczególnie w sektorach,. Które do tej pory cierpią najmocniej z powodu przedłużanych lockdownów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane