Inflacja w Rosji nadal przyspiesza

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 08-12-2021, 19:11

Mimo mocnych podwyżek stóp procentowych, inflacja w rosyjskiej gospodarce nadal przyspiesza. W listopadzie ceny wzrosły najmocniej od sześciu lat, informuje Bloomberg.

Moskwa, Rosja
Moskwa, Rosja
Artur Janas/Pixabay

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w listopadzie 2021 r. inflacja wzrosła do 8,4 proc. w ujęciu rocznym z 8,14 proc. miesiąc wcześniej przebijając medianę prognoz na poziomie 8,35 proc. To najwyższy poziom wskaźnika od stycznia 2016 r.

Dalsze umocnienie presji inflacyjnej może zmusić Bank Rosji do bardziej agresywnych działań. Już od kilku dni pojawiają się komentarze przedstawicieli władz monetarnych, w tym prezes Banku Rosji Elviry Nabiulliny i jej zastępcy Aleksieja Zabotkina, że podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 17 grudnia, stopy z dużym prawdopodobieństwem wzrosną mocniej niż standardowa podwyżka o 25 punktów bazowych. Spekuluje się nawet o 100 pb.

W tym roku stopy w Rosji zwiększone zostały o 325 pb, podczas gdy inflacja ponad dwukrotnie nadal przewyższa cel banku na poziomie 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane