Inflacja w RPA najniższa od dziewięciu lat

opublikowano: 20-11-2019, 10:36

Stopa rocznej inflacji w Republice Południowej Afryki spadła w październiku 2019 r. mocniej niż oczekiwali ekonomiści, schodząc do najniższego poziomy od 2013 r.

Wzrost cen konsumpcyjnych wyhamował w zeszłym miesiącu do 3,7 proc. z 4,1 proc. we wrześniu, wynika z zaprezentowanych w środę danych przez Statistics South Africa. Mediana prognoz ekonomistów zakładała wynik na poziomie 3,9 proc.

Warto podkreślić, że już od 31 miesięcy z rzędu inflacja pozostaje w obrębie przyjętego przez bank centralny przedziału od 3 do 6 proc. 

Tymczasem roczna inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności, napojów bezalkoholowych, paliwa i elektryczności pozostała na niezmienionym poziomie 4 proc.

Spowolnienie inflacji może zapewnić bankowi centralnemu miejsce do obniżenia referencyjnej stopy procentowej podczas posiedzenia w najbliższy czwartek. We wrześniu kwartalny model projekcyjny Banku Rezerw wykazał, że stopa odkupu pozostanie na poziomie 6,5 proc. przez resztę roku, ale w tym czasie Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) przewidywał również, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie 5,3 proc. w pierwszym kwartale, czyli znacznie powyżej preferowanej wartości 4,5 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy