Inflacja w Zimbabwe znowu szybuje

opublikowano: 17-01-2019, 12:25

Ceny konsumpcyjne w Zimbabwe rosły w grudniu w rekordowym tempie. Kraj który przed dziesięcioma laty notował inflację rzędu setek miliardów procent, znów boryka się z problemem pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wywołanej m.in.niedoborem walut i paliw.

W grudniu 2018 r. inflacja przyspieszyła do 42,1 proc. z 31 proc. w poprzednim miesiącu, poinformował Narodowy Urząd Statystyczny Zimbabwe w czwartkowym oświadczeniu. 

Dolary zimbabweńskie
Zobacz więcej

Dolary zimbabweńskie fot. Bloomberg

Choć jest to znacznie poniżej 500 mld procent, które Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował za rok 2008 r., istnieją duże rozbieżności cenowe w zależności od tego, czy towary są opłacane elektronicznie, czy banknotami, co poddaje w wątpliwość oficjalną liczbę.

W tym tygodniu ten południowoafrykański kraj został dotknięty poważnymi protestami, gdy związki zawodowe rozpoczęły strajk, a ludzie przemaszerowali ulicami sprzeciwiając się gigantycznemu wzrostowi cen paliwa ogłoszonemu przez prezydenta Emmersona Mnangagwę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy