Inflacja wraca do trendu wzrostowego

opublikowano: 15-12-2019, 22:00

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w listopadzie do poziomu 2,6 proc., ponownie przekroczył cel inflacyjny i znalazł się w górnej granicy odchyleń dopuszczalnych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Głównym czynnikiem wzrostu cen pozostaje żywność, która podrożała rok do roku o 6,5 proc. Za podwyżkę odpowiadają przede wszystkim drożejące warzywa oraz mięso wieprzowe. Wyższe ceny warzyw są konsekwencją drugiej z rzędu dotkliwej suszy w Polsce, natomiast cena mięsa ciągle jest wynikiem afrykańskiego pomoru świń, który dotknął hodowle wieprzowiny zarówno w Polsce, jak i w Chinach. W górę poszły też ceny usług (restauracje, hotele, edukacja, łączność, rekreacja), co jest konsekwencją rosnących kosztów pracy. Jedynie odzież i obuwie oraz transport zanotowały w listopadzie spadek cen w ujęciu rocznym, odpowiednio o 1,8 proc. i 3,4 proc. W zgodnej opinii większości analityków wzrost cen potrwa jeszcze kilka miesięcy i zacznie się stabilizować na poziomie 2,5 proc. w II kwartale przyszłego roku.

„Prognozujemy, że inflacja CPI osiągnienajwyższy wzrost w I kwartale 2020 r., prawdopodobnie chwilowo przekraczając górną granicę celu NBP (3,5 proc.). Będzie to efekt dalszego wzrostu inflacji bazowej (podwyżka pensji minimalnej), cen żywności, wzrostu akcyzy na alkohol i papierosy oraz podwyżki cen energii elektrycznej” — uważa cytowany w komunikacie Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego.

2,6 proc. Tyle wyniosła w listopadzie inflacja CPI w Polsce.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu