Inflacja zaskoczyła odwrotnie

Wiktor Krzyżanowski
18-04-2001, 00:00

Inflacja zaskoczyła odwrotnie

Po trzech miesiącach miłego zaskakiwania rynku danymi o większym od spodziewanego spadku inflacji przyszedł czas na zmiany. Roczna inflacja w marcu wyniosła 6,2 proc. podczas gdy rynek oczekiwał 6 proc.

Byli i optymiści, którzy twierdzili, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spaść może w marcu poniżej dolnej granicy tegorocznego celu RPP. Tymczasem dane GUS znów zaskoczyły, tym razem jednak w drugą stronę. Choć z makroekonomicznego punktu widzenia to dobra wiadomość.

Oznacza bowiem, że — wbrew niektórym głosom — z polską gospodarką nie jest źle. Zwolniła — to prawda. Ale zwolnił cały świat, a w takiej sytuacji trzeba być nie lada tygrysem, by nie odczuć tego na własnej skórze. Bezsporny pozostaje fakt, że dławienie popytu, jakie zafundowała Polsce Rada Polityki Pieniężnej, odcisnęło też swoje piętno na dynamice wzrostu.

Pozwoliło to jednak zbić inflację w rekordowym wręcz tempie — z 11,6 proc. w lipcu 2000 r. do 6,2 proc. w marcu 2001 r. I o ile dalszy drastyczny spadek inflacji mógłby być złym prognostykiem, o tyle jego dynamika została wyhamowana.

Stało się tak przede wszystkim dlatego, że gospodarka polska zachowała się zdrowo: jak to zwykle wiosną bywa wzrosły ceny żywności, zwłaszcza warzyw i owoców. Wołowina i wieprzowina odreagowały szaloną krowę i pryszczycę, a ceny mieszkań wzrost akcyzy na gaz. Jednym słowem — zdrowe reakcje.

I tylko złoty nie reaguje, i prawdopodobnie nie zareaguje na żadne dane makro. Siłę polskiej waluty dyktuje bowiem dysparytet stóp procentowych, i dopóki RPP go utrzyma, dopóty nikt nie zmusi zagranicznych inwestorów do sprzedawania polskich papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Inflacja zaskoczyła odwrotnie