Czytasz dzięki

Inflacyjna jaskółka nie zatrzyma cen

opublikowano: 15-10-2019, 22:00

Wrzesień dał chwilowy oddech od rosnącej inflacji, jednak do końca roku i tak przebije ona górną granicę celu NBP.

Według GUS inflacja CPI we wrześniu wyniosła 2,6 proc. r/r, co potwierdziło szybki szacunek tego wskaźnika sprzed 2 tygodni. Pierwszy w tym roku spadek tempa inflacji stał się więc faktem.

Niższy wzrost cen we wrześniu wynikał w dużej mierze z nieco lepszej sytuacji na rynku żywności — dobra konsumpcyjne podrożały tu r/r o 6,3 proc., a więc o 0,9 pkt proc. mniej niż w sierpniu i o 0,5 pkt proc. mniej niż w lipcu. Wszystko dzięki pojawieniu się na rynku tegorocznych zbiorów warzyw, które spowodowały spadek cen. Susza była jednak na tyle dotkliwa, że ich ceny ciągle rosną — aż o 23,9 proc. r/r. W poprzednim miesiącu ceny spadały jedynie w przypadku odzieży i obuwia oraz transportu — o 1,2 i 1,7 proc. Zamrożone przez rząd ceny energii elektrycznej trzymają koszty utrzymania mieszkań w ryzach (wzrost o 2 proc.) mimo znaczącej, bo prawie 30-procentowej, podwyżki wywózki śmieci. Według zapowiedzi polityków PiS z kampanii wyborczej w 2020 r. rząd chce powtórzyć manewr z zamrożeniem cen energii, jednak na szczegóły tego pomysłu trzeba poczekać na nowy gabinet oraz opinię Komisji Europejskiej. Zdaniem ekspertów spadek inflacji jest chwilowy i wynika z efektów kalendarzowych. Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, podkreśla, że ceny usług wskazują, iż rosnąca inflacja jeszcze długo nas nie opuści.

— Niższa inflacja we wrześniu to chwilowy wpływ efektów bazowych, szczególnie w cenach żywności i paliw, co spowodowało spadek cen towarów z 2,3 do 1,8 proc. r/r. Jednak ceny usług mocno rosną — we wrześniu ich roczna inflacja sięgnęła już 4,8 wobec 4,5 proc. r/r w sierpniu. W niektórych kategoriach usługowych — np. w edukacji oraz hotelach i gastronomii — skoki cen są najwyższe od lat 2009-11. Dlatego inflacja bazowa, obejmująca usługi i towary, wzrosła do 2,3 wobec 2,2 proc. r/r miesiąc wcześniej. Wyższa inflacja bazowa jest ciągnięta głównie przez ceny usług. Reagują one z opóźnieniem na wcześniejszy wzrost płac, ale także trwający boom konsumpcyjny — mocny rynek pracy został wsparty rekordowymi transferami socjalnymi z kampanii wyborczej — komentuje ekonomista.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO BP, potwierdza, że wzrost cen w całej gamie usług to efekt rosnących płac i popularności transferów socjalnych.

— Trend wzrostowy inflacji w sektorze usług utrzymuje się m.in. w kategorii restauracje i hotele, co łącznie z pozostałymi usługami odzwierciedla, naszym zdaniem, opóźnione efekty silnego i trwałego wzrostu płac. Uwagę zwraca także silny wzrost cen w edukacji — 2,6 proc. m/m i 4,4 proc. r/r, za którym może stać rosnąca popularność usług prywatnych w edukacji, napędzana m.in. upowszechnieniem świadczeń w ramach 500+. To potwierdza nasze przypuszczenia, że bieżące dane o sprzedaży detalicznej nie doszacowują pełnego przełożenia transferów na konsumpcję — puentuje ekspertka.

W zgodnej opinii ekonomistów, jeśli ceny energii zostaną odmrożone, z początkiem roku inflacja przekroczy 4 proc. r/r. Jeśli nie, w nowy rok wejdziemy ze wskaźnikiem cen na poziomie około 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy