Inflacyjna rotacja

Piotr Miliński, zarządzający funduszami w Quercus TFI
opublikowano: 18-11-2022, 07:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dwie inflacyjne niespodzianki ze Stanów Zjednoczonych dobitnie pokazały, jak szybko może odwrócić się sentyment na rozchwianym i niepewnym rynku.

Niższe od oczekiwań odczyty CPI oraz PPI doprowadziły do gwałtownej rotacji między segmentami rynku akcji. Tegoroczni przegrani, na czele z nierentownymi spółkami technologicznymi, zanotowali imponujące, kilkunastoprocentowe odbicie. Jednocześnie segmenty o bardziej defensywnym profilu, takie jak ochrona zdrowia czy dobra podstawowe, uległy znacznej przecenie. W ostatnich kwartałach pozycjonowanie inwestorów stawało się coraz bardziej konserwatywne, a gra na spadki sektora technologicznego i ucieczka do stabilnych akcji stały się niezwykle popularne. Powiew optymizmu ze strony danych makroekonomicznych sprawił, że wróciliśmy znacznie bliżej poziomu równowagi.

Reakcję rynku można traktować jako okazję do weryfikacji swoich założeń makroekonomicznych i dostosowania ekspozycji w sektorach. Kusząca staje się teza o szybkim spadku inflacji w kolejnych miesiącach, umiarkowanym spowolnieniu gospodarczym i stopniowym łagodzeniu tonu przez banki centralne. To dawałoby nadzieję na kontynuację lepszego zachowania segmentu technologii i spółek nastawionych na konsumenta. Jeżeli jednak oprócz spadku inflacji spodziewamy się poważniejszej recesji, lepszą ekspozycją mogą okazać się akcje sektorów defensywnych oraz obligacje skarbowe rynków bazowych. Najciekawszym (i niewycenionym przez rynek) scenariuszem może być stabilizacja inflacji na poziomie 3-4 proc., przy jednoczesnym utrzymaniu niezłego tempa wzrostu gospodarczego. Wariant ten byłby mniej korzystny dla obligacji, za to wspierałby dalsze, dobre zachowanie segmentu value.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane