Informacje z USA popsuły nastroje

opublikowano: 13-01-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na europejskich rynkach panowały mieszane nastroje. Stoxx Europe 600 kończył jednak dzień spadkiem. Optymizm wzrósł po udanych aukcjach obligacji Włoch i Hiszpanii. Zniwelowały go spadki na giełdach w USA po rozczarowaniu najnowszymi danymi makroekonomicznymi. Spośród europejskich indeksów branżowych najmocniej tracił wskaźnik spółek handlu detalicznego. Przyczyną był kilkunastoprocentowy spadek kursu Tesco. Brytyjska sieć supermarketów wystraszyła inwestorów, sygnalizując rozczarowanie wysokością sprzedaży w sezonie świątecznym. W Paryżu staniały akcje Carrefoura, we Frankfurcie spadł kurs Metro. Największym popytem cieszyłysię w Europie akcje spółek finansowych. O kilkanaście procent zdrożały akcje włoskiego banku UniCredit. Wyraźnie rosły także kursy BNP Paribas i niemieckich Commerzbanku i Deutsche Banku.

Optymizm widoczny w ostatnim czasie na Wall Street miał trzy źródła: rynek pracy, handel detaliczny i rynek nieruchomości. Dwa z nich „wyschły” w czwartek. Przed sesją okazało się, że sprzedaż detaliczna w grudniu była niższa, niż oczekiwano, a liczba tzw. nowych bezrobotnych wyraźnie wzrosła. Największym popytem cieszyły się spółki przemysłowe i IT. Najmocniej spadały indeksy segmentów energii i finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane