Informatycy to pupile pracodawców

opublikowano: 18-12-2017, 22:00

Średnie wynagrodzenie oferowane informatykom w 2017 r. wyniosło 12,6 tys. zł brutto miesięcznie i było o 16 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem — wynika z „Raportu Płacowego Antal 2017”.

 Zgodnie z raportem, w branży IT zarobki przekraczające 10 tys. zł osiąga wiele osób jeszcze przed 30. rokiem życia.

Średnie wynagrodzenie oferowane informatykom w 2017 r. wyniosło 12,6 tys. zł brutto miesięcznie i było o 16 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem — wynika z „Raportu Płacowego Antal 2017”
Fot. Fotolia

— Polski rynek IT rozwija się dynamicznie już od wielu lat. Na razie nic nie wskazuje, aby ten trend miał wyhamować. (…) Taki stan rzeczy ma bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzeń w branży. Kandydatów zdecydowanie brakuje, a oczekiwania finansowe specjalistów i menedżerów rosną — mówi cytowana w komunikacje Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager Antal IT Services.

Przedstawiciele Antala zwracają uwagę, że oczekiwania finansowe rosną proporcjonalnie do popytu na rynku pracy, który jest wyższy niż w przypadku kandydatów z innych branż. Przeciętnie specjaliści i menedżerowie w Polsce otrzymują rocznie 8 ofert pracy, podczas gdy programiści — aż 18. Firmy IT zatrudniają kandydatów na podstawie różnych podstaw prawnych. Mogą to być umowy o pracę, umowy o dzieło lub kontrakty B2B. Forma współpracy wpływa na wysokość wynagrodzenia. Specjaliści pracujący na umowach B2B (czyli prowadzący działalność gospodarczą) zarabiają średnio o 20 proc. więcej niż ich koledzy związani ze zleceniodawcą umową o pracę. Na jeszcze większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące na terminowych projektach, m.in. dlatego, że nie mają płatnych urlopów i zwolnień lekarskich, które są wkalkulowane w stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy.

8 proc. Tyle według prognoz Antala w 2018 r. wzrosną wynagrodzenia w sektorze IT.

11 662 zł brutto Tyle wynosi średnia pensja specjalisty i menedżera w Polsce (średnia ze wszystkich badanych branż).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane