Informatyka i telekomunikacja bez kobiet

Marta Bellon
opublikowano: 14-08-2009, 00:00

Uczennice polskich szkół lubią informatykę, ale pracę przy komputerach i oprogramowaniu postrzegają jako męską.

Uczennice polskich szkół lubią informatykę, ale pracę przy komputerach i oprogramowaniu postrzegają jako męską.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w Europie brakować będzie wykwalifikowanych informatyków. Branżę technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) mógłby uratować wzrost zatrudnienia kobiet w tym sektorze, problem w tym, że nie są one zainteresowane taką karierą.

Według badania "Gender Research" przeprowadzonego przez European Schoolnet na zlecenie firmy Cisco Systems, choć uczennice polskich szkół świetnie radzą sobie z obsługą komputera, a informatykę wymieniają wśród swoich ulubionych przedmiotów, to niewiele z nich wybiera studia informatyczne i rozpoczyna karierę zawodową w branży ICT.

Kobieta — informatyk to rzadkość. W 2004 r. panie stanowiły mniej niż 25 proc. ogółu absolwentów kierunków informatycznych w krajach Unii Europejskiej. Zaledwie niecałe 30 proc. kierowników ds. systemów komputerowych i informatycznych to kobiety, a stanowisko inżyniera ds. sprzętu komputerowego panie zajmują jedynie w 9,6 proc. przypadków. Odsetek kobiet na wysokich stanowiskach akademickich w dziedzinie inżynierii i technologii również jest znikomy — wynosi on niecałe 6 proc. pań.

Wszystko przez tradycję…

Badanie "Gender Research" przeprowadzono w Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Wynika z niego, że w naszym kraju informatyka jest ulubionym przedmiotem uczennic szkół średnich. Chłopcy i dziewczęta mają podobny poziom wiedzy i umiejętności informatycznych i komunikacyjnych. Jednak aż 48 proc. dziewcząt nie kontynuuje nauki w tym kierunku na wyższym szczeblu. Wpływ na taką decyzję mają stereotypy postrzegania zawodu informatyka jako typowo męskiego. Uczniowie uważają, że praca w sektorze informatycznym jest bardziej odpowiednia dla mężczyzn, a matki i nauczycielki postrzegają branżę związaną z internetem jako męski świat — podobnie jak ojcowie.

— Tradycyjnie pracę w branży ICT uważa się za domenę mężczyzn, między innymi dlatego, że kojarzy się ona najczęściej z programowaniem. Ja jednak bez wahania polecam karierę zawodową związaną z nowymi technologiami każdej młodej kobiecie, która poważnie ją rozważa. Branża się cały czas zmienia i powstaje coraz więcej miejsc pracy, o które z powodzeniem mogą ubiegać się kobiety — przekonuje Anna Szymanek-Załęska, inżynier systemowy w firmie Cisco.

…i gwiazdy telewizji

Interesujące rezultaty przyniosła część badania dotycząca czynników wpływających na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery. Okazuje się bowiem, że 58 proc. uczennic naśladuje wzorce, z których 70 proc. dostarczają im kobiety. Połowa respondentów przyznaje, że kobiety z najbliższego kręgu rodzinnego mają największy wpływ na wybór ich kierunku studiów i kariery. Na 32 proc. uczniów i uczennic największy wpływ mają sławne osoby, dziewczęta wzorują się głównie na znanych aktorkach. Sławy inspirują młodzież o wiele bardziej niż nauczyciele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu