Informatyzacja ułatwi życie pacjentom

opublikowano: 27-05-2018, 22:00

Świętokrzyskie szpitale wdrożą elektroniczną dokumentację medyczną dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Do 20 świętokrzyskich szpitali, w tym 12 jednostek powiatowych i ośmiu wojewódzkich, trafi w sumie 57,2 mln zł. Projekt partnerski Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzys-kiego (InPlaMed WŚ), który uzyskał 47 mln zł unijnego dofinansowania (pozostał 10 mln zł to wkład własy szpitali), zakłada dostosowanie placówek medycznych do wymagań związanych przede wszystkim z przygotowaniem do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Jak mówi Agata Binkowska, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, projekt ma umożliwić wprowadzenie u partnerów projektu elektronicznej dokumentacji medycznej i ułatwić mieszkańcom województwa dostęp do informacji medycznej.[
Zobacz więcej

SZYBCIEJ I ŁATWIEJ:

Jak mówi Agata Binkowska, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, projekt ma umożliwić wprowadzenie u partnerów projektu elektronicznej dokumentacji medycznej i ułatwić mieszkańcom województwa dostęp do informacji medycznej.[ Fot. ARC

E-rozwiązania na cito

— InPlaMed WŚ jest odpowiedzią na potrzeby podmiotów medycznych, wynikające z ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (SIM). Projekt ma umożliwić wprowadzenie u partnerów projektu elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, i jednocześnie ułatwienie mieszkańcom województwa korzystania z informacji medycznej — mówi Agata Binkowska, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Zmiany we wspomnianej ustawie zakładają, że elektroniczna dokumentacja będzie wymagana obowiązkowo w każdej zdrowotnej instytucji. Informatyzacja zakłada działania związane z systemami ochrony i monitorowania sieci, a także rozbudowę serwerów, baz danych, systemów kopii zapasowych i archiwizacji, platform wizualizacji i sieci energetycznej. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone również na cyfryzację urządzeń diagnostyki, zakup sprzętu komputerowego oraz długoterminowe przechowywanie danych.

Według autorów projektu, najważniejszymi beneficjentami inwestycji będą przede wszystkim pacjenci. Mają nie tylko zyskać łatwiejszy dostęp do informacji medycznej, ale również więcej czasu na rozmowę z lekarzem podczas wizyty. Medycy w swoich gabinetach coraz częściej korzystają z komputerów, które skracają czas wypełniania dokumentów, na rzecz wywiadu lekarskiego.

Harmonogram dla każdego

Po tym, jak 9 maja podczas konferencji władze województwa wręczyły dokumenty potwierdzające przyznanie dofinansowaniaprzedstawicielom szpitali, rozpoczęło się przygotowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwoleń na budowę, a także tych potrzebnych do ogłoszenia postępowań przetargowych. Projekt w całości ma zostać zakończony w 2021 r. Nie wszystkie prace będą jednak szły w takim samym tempie.

— Ze względu na bardzo różny poziom zaawansowania teleinformatycznego partnerów projektu, harmonogram jest indywidualny dla każdej jednostki. W pierwszej kolejności będą realizowane zadania najbardziej potrzebne a w następnej integrowane będą poszczególne systemy. Zakłada się, że część zadań będzie realizowanych w ramach wspólnych postępowań. Na pewno harmonogram prac musi uwzględniać wymagania obecnej ustawy SIM — tłumaczy Agata Binkowska.

Władze województwa w latach 2010-13 realizowały podobny projekt o wartości ponad 18 mln zł. Wzięło w nim udział sześć placówek i również miał na celu rozbudowę i wdrażanie systemów informatycznych w jednostkach służby zdrowia. Obecnie skupiają się na InPlaMed WŚ i nie planują kolejnych tego typu działań w skali województwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu