ING: W 2005 r. obniżka stóp procentowych o 50 pkt bazowych

opublikowano: 06-01-2005, 19:29

Analitycy ING spodziewają się obniżki stóp procentowych w tym roku łącznie o 50 pkt bazowych, spadku inflacji w połowie roku, utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu PKB i licznych prywatyzacji.

W swoich pierwszych prognozach na 2005 rok, w tzw. "Pomarańczowej Księdze" napisali, że w lecie spodziewają się dwóch obniżek najważniejszej ze stóp procentowych - referencyjnej, która na koniec roku powinna obniżyć się do 6,0 proc. z 6,5 proc. obecnie.

W I kwartale przewidują wzrost stopy inflacji. W połowie roku zakładają "drastyczny spadek inflacji", wywołany m.in. obniżką cen paliw i niższą inflacją w sektorze produkcji. Zagrożenia dla inflacji dopatrują się we wzroście płac, ale wystąpi ono - ich zdaniem - dopiero w 2006 roku.

Średnioroczny PKB w 2005 roku - w myśl ich prognoz - wzrośnie o 5,1 proc. Motorami wzrostu będzie ożywienie inwestycji,

zagraniczne inwestycje i wzrost konsumpcji. To ostatnie zjawisko nastąpi w reakcji na mocnego złotego, wzrost płac i napływ środków unijnych.

Za największy czynnik ryzyka dla złotego ING uznaje wybory parlamentarne, których spodziewa się we wrześniu.

"Uwzględniając siłę nabywczą, złoty dopiero niedawno zbliżył się do średniej w regionie" - stwierdzili analitycy. Ich zdaniem,

dalszemu wzrostowi wartości złotego będą sprzyjać duże prywatyzacje, które przyciągną kapitał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ING: W 2005 r. obniżka stóp procentowych o 50 pkt bazowych